Komentarz KPH ws. wyroku dot. Tęczowej Maryjki

Niewinne – usłyszały dzisiaj na ostatniej rozprawie sądowej trzy aktywistki – Joanna Gzyra-Iskandar, Anna Prus i Elżbieta Podleśna – którym zostały postawione zarzuty obrazy uczuć religijnych za rozklejenie w Płocku naklejek z wizerunkiem tzw. Tęczowej Maryjki.
Akcja podjęta przez aktywistki była formą protestu i niezgody na homofobiczną instalację w kościele św. Dominika w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku przedstawiającą tradycyjny Grób Pański, którego ściany składały się z pudełek symbolizujących poszczególne grzechy. Obok egoizmu, nienawiści czy zdrady, pojawiały się tam „gender” oraz „LGBT”.
To przełomowa i historyczna sprawa. Sąd nie tylko uniewinnił aktywistki, ale w ustnym uzasadnieniu powiedział, coś na co osoby LGBT bardzo czekały – tęcza jako symbol społeczności LGBT nie obraża. Mamy nadzieję, że ten wyrok będzie jasną wskazówką dla innych sądów, w których toczą się podobne postępowanie przeciwko aktywistom LGBT – komentuje wicedyrektorka KPH, Mirosława Makuchowska.
5 argumentów Sądu
Na pisemne uzasadnienie wyroku trzeba będzie poczekać kilka tygodni, dlatego streszczamy 5 najważniejszych argumentów sądu w sprawie:
- Tęcza nie obraża! – symbol tęczy nie może być uznawany sam w sobie jako znieważający.
- Instalacja w płockim kościele była homofobiczna – w instalacji Grobu Pańskiego obok pospolitych grzechów znalazły się hasła „gender” i „LGBT”.
- Tęcza to symbol równouprawnienia – symbol osób nieheteronormatywnych, którego ideą jest równouprawnienie ludzi, bez względu na orientację seksualna i tożsamość płciową, nie wyraża żadnych negatywnych myśli, nie niesie żadnych poniżających treści.
- Aktywistki to bohaterki, a nie przestępczynie – celem oskarżonych było wsparcie osób LGBT, walka o ich równouprawnienie w reakcji na instalację Grobu Pańskiego.
- Po pierwsze wolność słowa – aktywistki wybrały religijną formę protestu, ale nie w celu poniżenia, tylko w celu zwrócenia uwagi na istotny problem społeczny.
Wyrok ws. Tęczowej Maryjki jest nieprawomocny
Obawiamy się, że to może nie być koniec sprawy tzw. Tęczowej Maryjki. Prokuratura już zapowiedziała wniesienie apelacji. Jeśli druga instancja podtrzyma wyrok uniewinniający, to należy się liczyć z możliwością wniesienia kasacji przez Prokuratora Generalnego do Sądu Najwyższego. Podobnie, jak było w sprawie drukarza z Łodzi – mówi Karolina Gierdal, adwokatka KPH.
Tagi
Ostatnio dodane
-
16.05.2025
Siła tęczowego głosu. Dlaczego nie warto odpuszczać sobie tych wyborów?
-
14.05.2025
Polska na końcu, ale już nie ostatnia w Unii – znamy wyniki tegorocznego Tęczowego Rankingu ILGA-Europe!
-
13.05.2025
“Uważam, że LGBT+ nie jest tematem kampanii prezydenckiej” – podsumowanie debat prezydenckich
-
12.05.2025
Wypełnij ankietę o potrzebach ruchu LGBT+!
-
12.05.2025
Konferencja prasowa: Wyniki tęczowego rankingu ILGA-Europe „Rainbow Map Index 2025” – 14 maja, g. 11:30
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.