Wesprzyj KPH

Podważanie każdej normy, robienie zamętu i wywoływanie zwątpień – dla osób performujących drag to codzienność. Zapraszamy na spektakl „Wieczór Trzech Króli albo co wolicie. Drag Kingi robią Szekspira”, w którym dzielą się tym doświadczeniem. Do swojego świata zapraszają dragkingowie, czyli osoby odgrywające na scenie przerysowaną męskość. To nie jest spektakl o klasyce, kanonie ani o uniwersalnym pięknie. To spektakl o kobiecości i męskości, o byciu osobą LGBTQ+ i robieniu sztuki w Polsce. KPH objęło matronat nad spektaklem.

O czym jest spektakl?

Widowisko ujawnia kulisy sztuki dragkingów, będziemy im towarzyszyć w odważnych próbach wystawienia fragmentu “Snu nocy letniej” Szekspira, czyli “Śmiesznej tragedii, krótkiej ale nudnej, Tyzby, kochanki młodego Pirama”. Zmagania osób bohaterskich z piętrzącymi się przeszkodami twórczymi, produkcyjnymi i życiowymi, zostaną opowiedziane językiem dragu. Zobaczymy dragkingów w ich w numerach do wielkich hitów, przemówią też słowami postaci z kilku szekspirowskich dramatów. Widowisko rozsadza wszystkie ramy i podważa każdą oczywistość, punktuje pułapki patriarchokapitalizmu, wyzysku oraz systemowej i ekonomicznej przemocy ze względu na płeć.

Spektakl jest kolejnym, pozornie niemożliwym projektem kolektywu Brokatowa Wstęga Mobiusa, który na polskiej scenie dragowej jest zjawiskiem osobnym i specyficznym. Grupę wyróżnia zaangażowanie w feminizm i równość oraz skupienie się na męskości i pokazywanie jej na scenie w różnorodnych odcieniach i rodzajach. Już samo tworzenie dragu w grupie jest manifestem – kolektyw, pod włos kultowi idoli i rywalizacji, stawia na współdziałanie i widowiska złożone ze scen zespołowych. Ideą zespołu jest to, że drag jest dla wszystkich i można go stworzyć z każdych zdolności. Umieszczenie dragów w świecie szekspirowskim (albo: świat szekspirowski w świecie dragów) sięga zarówno do tradycji teatralnych, jak i rebelianckich działań społeczności queerowej.

Terminy spektakli i bilety

  • 5 października, g. 19:00, Warszawa (premiera spektaklu)
  • 6 października,  g. 15:00 i g. 18.00, Warszawa
  • 26 października, g. 17:00 i g. 20:00, Wrocław

Kup bilet na spektakl

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?