Wesprzyj KPH

Jesteś rodzicem osoby LGBT? Szukasz informacji lub specjalistycznej wiedzy? Ciekawią Cię doświadczenia innych rodziców? Jesteś na początku drogi rodzica lesbijki, geja, osoby biseksualnej lub transpłciowej i chcesz skorzystać z doświadczenia rodziców, którzy od lat towarzyszą swojemu dziecku?

Przygotowaliśmy cykl siedmiu webinarów zatytułowany „Ucz się mamo, tato ucz, bo nauka to do Twojego dziecka klucz!”, które pomogą Ci zrozumieć tożsamość Twojego dziecka, przyjąć własne emocje i zdobyć niezbędną wiedzę. W wykładach uczestniczą rodzice, ich pytania pomagają lepiej zrozumieć prezentowany materiał. Po godzinnym wykładzie, odbywa się żywa rozmowa. Wiedza w połączeniu z aktywnym udziałem rodziców, daje osobistą perspektywę i – mamy nadzieję – pomaga w lepszym zrozumieniu, z czym mierzy się dziecko LGBT i jego rodzina.

Trzy pierwsze webinary kierujemy do rodziców lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Biorą w nich udział zarówno rodzice, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich dziecko jest osobą LGBT, jak i rodzice z długim już doświadczeniem. Seksuolożka przeprowadza z nimi intrygujące ćwiczenie. Osoba trenerska, dzieląc się własną historią i wiedzą, pomaga zrozumieć, z czym mierzy się transpłciowa osoba.

Cztery pozostałe webinary, to kompendium wiedzy medycznej, terapeutycznej i prawniczej dla rodziców osób transpłciowych. Masz okazję skorzystać z doświadczenia wybitnych specjalistów, specjalistek które na co dzień pracują z osobami transpłciowymi. Znajdziesz tutaj uporządkowaną wiedzę, a pytania rodziców i rozmowa po wykładzie pomoże w zrozumieniu drogi, jaką kroczy Twoje dziecko.

Cykl „Ucz się mamo, tato ucz, bo nauka to do Twojego dziecka klucz!” powstał w ramach projektu KPH Akademia Zaangażowanego Rodzica, ze środków Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.

Webinary będziemy publikować na facebooku KPH w poniedziałki i czwartki od 18 listopada do 9 grudnia. 

Cykl webinarów – dowiedz się więcej

 

  1. Nasze różne, a jakże podobne historie. Spotkanie z rodzicami geja, lesbijki i dzieci transpłciowych. 

Obejrzyj tutaj.

Udział w rozmowie biorą: Anna – mama transpłciowego syna; Magda – mama transpłciowej córki; Jarek – tata lesbijki; Mirella i Marek – rodzice geja. Moderacja: Katarzyna Remin KPH, twórczyni Akademii Zaangażowanego Rodzica.

Wydawać by się mogło, że życie każdej rodziny pisze inną historię, jednak w opowieściach rodziców osób LGBT przewija się uderzająco wiele wspólnych wątków. Nierzadki szok po coming oucie dziecka, strach o jego bezpieczeństwo, lęk przed odrzuceniem przez najbliższą rodzinę i znajomych, rozdarcie między miłością do ukochanej istoty a nabytymi bezwiednie uprzedzeniami. Takie są wspólne początki. Podobne drogi wiodą też do uwolnienia się od ciężaru i zbudowania nowej, często głębszej i żywszej więzi z dzieckiem. Jakie to drogi? Jak się po nich poruszać? Posłuchaj, jaki obraz wyłania się z pięciu różnych, przeplatających się opowieści.


  1. O co chodzi z tym Fiołem?

Obejrzyj tutaj.

Prowadzenie: dr Katarzyna Bojarska. Moderacja: Katarzyna Remin, KPH.

Prowadząca przeprowadza z osobami uczestniczącymi pewne ćwiczenie. Przygotuj sobie i Ty papier i ołówek, żebyś mogła, mógł zanotować własne myśli i reakcje na tekst, który przeczytasz. Na podstawie odpowiedzi osób uczestniczących w nagraniu, opowiedziana w tekście historia zostanie na Twoich oczach poszerzona, poddana refleksji, stanie się poniekąd Twoim doświadczeniem. W obszernym podsumowaniu prowadząca odwoła się do niego, objaśniając pewne istotne procesy, które zaszły w nauce i społeczeństwie na przestrzeni ostatnich 150 lat.   

Katarzyna Bojarska – dr seksuologii, wykładowczyni akademicka, trenerka, laureatka Nagrody Tolerancji 2012; wykłada na SWPS w Poznaniu; prowadziła w Gdańsku poradnię zdrowia psychoseksualnego, oferującą szeroką pomoc osobom LGBT oraz ich rodzinom. Posiada 9-letnie doświadczenie prowadzenia warsztatów dla rodziców osób LGBT.


  1. O transpłciowości dla rodzica 

Obejrzyj tutaj.

Prowadzenie: Eweryst Zaremba. Moderacja: Katarzyna Remin, KPH.

Osoba prowadząca, identyfikująca się jako osoba transmęska, dzieli się własnym doświadczeniem przeżywania dysforii płciowej, procesu tranzycji, wsparcia, które otrzymała od swoich rodziców. Przedstawia podstawowe pojęcia związane z transpłciowością, spektrum transpłciowych tożsamości, ekspresją płciową. Porusza też kwestie wyzwań, z którymi mierzą się osoby transpłciowe w życiu codziennym W żywej rozmowie z rodzicami uczestniczącymi w webinarze odpowiada na pytania dotyczące m.in. niebinarności czy stosowania właściwych zaimków. Podkreśla, jak ważne jest dla dziecka, by rodzic mu towarzyszący nie zapominał o sobie, by wzmacniał i karmił siebie np. poprzez kontakt z innymi rodzicami transpłciowych dzieci. 

Eweryst Zaremba osoba trenerska specjalizująca się w treningu antydyskryminacyjnym oraz pracy ze społecznością LGBTQIA i sojuszni(cz)kami.


  1. Transpłciowe dziecko u endokrynologa_żki

Obejrzyj tutaj.

Prowadzenie: dr n.med. Anna Kępczyńska-Nyk. Moderacja: Katarzyna Remin, KPH z udziałem Eweliny Negowetti (Transpłciowość w rodzinie).

Endokrynolożka opowiada o kryteriach, jakie należy spełnić, aby rozpocząć stosowanie hormonów płciowych oraz innych leków w ramach uzgodnienia płci u osób poniżej 18 roku życia, które wchodzą w okres pokwitania oraz u osób po okresie pokwitania. Webinar zawiera informacje dotyczące stosowanych preparatów, spodziewanych efektów klinicznych oraz ewentualnych działań niepożądanych, a także zasad monitorowania leczenia. Omówione zostają kwestie nieodwracalności niektórych efektów leczenia hormonalnego oraz kwestie dotyczące płodności.

dr n. med. Anna Kępczyńska-Nyk – absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej, uzyskała specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych, seksuologii, endokrynologii. Nauczycielka akademicka, autorka i współautorka publikacji naukowych z zakresu endokrynologii i seksuologii. W praktyce lekarskiej zajmuje się pacjentami z zaburzeniami układu wydzielania wewnętrznego. W kręgu jej szczególnych zainteresowań leżą choroby gonad, nadnerczy oraz leczenie korekcyjne osób transpłciowych.


  1. Z wizytą u psychoseksuologów. O wspieraniu transpłciowego dziecka i jego rodziny

Obejrzyj tutaj.

Prowadzenie: Marta Dora i Miłosz Dziedziak. Moderacja: Katarzyna Remin, KPH  z udziałem Eweliny Negowetti (Transpłciowość w rodzinie).

Specjaliści wyjaśniają, jaka jest ich rola w procesie diagnostyki bądź tranzycji. Omawiają z jakimi wyzwaniami mogą się mierzyć osoby transpłciowe, jak tym wyzwaniom sprostać oraz w jaki sposób zadbać o siebie i o codzienność osób im najbliższych. Webinar dostarcza także wiedzy na temat radzenia sobie ze środowiskiem przedszkolnym oraz szkolnym, a także w jakim zakresie może w tym pomóc psycholog lub psychoterapeuta. 

mgr Marta Dora – psycholożka, certyfikowana seksuolożka kliniczna, psychoterapeutka. Pracuje w Poradni Seksuologicznej Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Centrum Terapii Synteza. Prowadzi prywatną praktykę psychologiczną w Krakowie i Warszawie. Współredagowała dwie książki oraz kilkanaście tekstów z obszaru zdrowia seksualnego. Prowadzi zajęcia dla studentów psychologii i medycyny oraz warsztaty i szkolenia dla profesjonalistów.

Miłosz Dziedziak – mgr psychologii o specjalności psychologia kliniczna (SWPS), psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT, w trakcie szkolenia), doktorant (GUMed) w dziedzinie Nauk o Zdrowiu. Pracuje w modelu terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT). Ukończył studia podyplomowe z seksuologii klinicznej (UAM). Pracuje z młodzieżą i dorosłymi, oferując m. in. indywidualne poradnictwo psychologiczne, seksuologiczne i diagnozę psychologiczno-seksuologiczną. Prowadzi grupy wsparcia, terapeutyczne i psychoedukacyjne.

Więcej informacji: www.miloszdziedziak.pl 


  1. Transpłciowe dziecko u dr psychiatrii i seksuologii

Obejrzyj tutaj.

Prowadzenie: dr n.med. Justyna Holka-Pokorska. Moderacja: Katarzyna Remin z udziałem Eweliny Negowetti (Transpłciowość w rodzinie).

Psychiatra w trakcie webinaru przybliża stan aktualnej wiedzy medycznej na temat transpłciowości. Przedstawia wiele bardzo konkretnych i cennych wyników prowadzonych badań, które pomagają lepiej zrozumieć transpłciowość, ale też dostrzec, czym tak naprawdę jest transpłciowość. Omawiane są również kwestie występowania lub współwystępowania zaburzeń leczonych przez psychiatrów oraz związek tych zaburzeń z transpłciowością.

dr n. med. FECSM Justyna Holka-Pokorska – specjalistka psychiatra, seksuolog, psychoterapeutka. Przewodnicząca Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, od 2017 r. członkini WPATH (Światowego Stowarzyszenia Specjalistów_ek do spraw Zdrowia Osób Transpłciowych). Od kilkunastu lat związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii. Zainteresowana naukowo postępowaniem klinicznym wobec osób niebinarnych oraz zależnością pomiędzy zjawiskiem dysforii płci oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Od wielu lat zajmuje się klinicznie diagnozą oraz terapią osób z objawami dysforii płci. 


  1. Pomoc prawna dla pełnoletnich i niepełnoletnich osób transpłciowych

Obejrzyj tutaj.

Prowadzenie: Anna Mazurczak. Moderacja:  Katarzyna Remin, KPH z udziałem Eweliny Negowetti (Transpłciowość w rodzinie).

Sądowe ustalenie płci osób małoletnich i pełnoletnich krok po kroku – adwokatka opowiada o dokumentacji medycznej, którą należy zgromadzić przed napisaniem pozwu i o tym, jak się przygotować do jego złożenia. Webinar zawiera także informacje o przebiegu postępowania sądowego, gdy pozew przeciwko rodzicom wytacza osoba poniżej 18 roku życia. Podsumowuje przebieg rozprawy, doradza, jak pokonać potencjalne przeszkody i gdzie szukać profesjonalnej pomocy prawnej, a także źródeł finansowania sprawy.

Anna Mazurczak – adwokatka specjalizująca się w ochronie praw osób LGBT, w latach 2012-2018 prawniczka w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, od 2018 roku partnerka w kancelarii Knut Mazurczak Adwokaci. Pełnomocniczka w postępowaniach sądowych w sprawach dotyczących ustalenia płci, sytuacji prawnej par tej samej płci i dzieci urodzonych za granicą w związkach jednopłciowych, toczących się przed sądami krajowymi i międzynarodowymi. 

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?