Środowiska akademickie solidarnie przeciw homofobii
Przez Polskę przeszła kolejna fala homofobicznej nienawiści. Ostatnie tygodnie przyniosły lawinę wypowiedzi cynicznych polityków, w tym prezydenta Andrzeja Dudy, którzy w swoich wystąpieniach systematycznie odczłowieczali społeczność LGBT+. Mocny głos sprzeciwu zabrało środowisko akademickie. Wśród uczelni wyższych i stowarzyszeń naukowych, które wydały oświadczenia potępiające homofobię władz, znalazły się m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Polska Akademia Nauk.
W odpowiedzi na nienawistne i odczłowieczających wypowiedzi padające z ust polityków pod adresem społeczności LGBT, mocny głos sprzeciwu zabrało środowisko akademickie. Uczelnie wyższe w Polsce, takie jak np. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Szczeciński na przestrzeni ostatnich tygodni opublikowały liczne oświadczenia, w których stanowczo sprzeciwiły się mowie nienawiści skierowanej wobec osób LGBT. Rektorzy odwołując się do takich wartości jak prawa człowieka, godność ludzka i szacunek zapewnili, że w murach ich uczelni każda osoba, niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, może czuć się bezpiecznie jako członek/członkini wspólnoty akademickiej.
Uniwersytety murem za społecznością LGBT+
Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zrzeszających rektorów uczelni, do którego należą m.in. Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego czy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wydało oświadczenie, w którym czytamy, że „żadne okoliczności, w tym kampania wyborcza, nie mogą uzasadniać sformułowań pełnych pogardy skierowanych pod adresem jakiejkolwiek mniejszości będącej częścią naszego społeczeństwa”.
PAN zabiera głos ws. homofobii władz
Głos zabrała również Polska Akademia Nauk, w tym Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN, apelując do “wszystkich uczestników życia publicznego, w szczególności do polityków większości parlamentarnej oraz sympatyzujących z nimi dziennikarzy, o zaprzestanie wygłaszania i rozpowszechnia nienawistnych, pogardliwych i dehumanizujących komentarzy na temat osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe (…) Takie komentarze podtrzymują uprzedzenia i stereotypy wobec osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe, które nie mają żadnego potwierdzenia w aktualnej wiedzy naukowej, w szczególności wiedzy z zakresu nauk biomedycznych i nauk społecznych”.
List protestacyjny do Prezydenta
Grupa naukowców i naukowczyń polskich wystosowała list protestacyjny przeciw kampanii nienawiści uderzającej w osoby LGBTQ+ wyrażając sprzeciw wobec ostatnich wypowiedzi prezydenta Dudy: „Postawa i wystąpienia obecnego Prezydenta RP stworzyły klimat przyzwolenia dla eskalacji agresji wobec środowisk LGBT”. Sprzeciw wobec festiwalu pogardy wyraziły również towarzystwa naukowe – Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Etyczne, a także Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.
KUL również potępia nienawiść
Co więcej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II odciął się od homofobicznych i nienawistnych słów swojego pracownika Przemysława Czarnka podkreślając że KUL pozostaje wierny nauczaniu Kościoła Katolickiego, który wskazuje, że „wszyscy ludzie mają tę samą naturę i cieszą się równą godnością”, jednocześnie Rektor KUL skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego.
Lista ośrodków szkolnictwa wyższego, towarzystw naukowych i stowarzyszeń sprzeciwiających się trwającym atakom na osoby LGBT:
- Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
- Polska Akademia Nauk (w tym Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Instytut Filozofii i Socjologii PAN)
- Uniwersytet Jagielloński (w tym Kolegium Rektorsko-Dziekańskie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Psychologii UJ, Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza na Uniwersytecie Jagiellońskim, Samorząd Studentów Wydziału Polonistyki UJ)
- Uniwersytet Warszawski (w tym Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Prawa i Administracji, Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem)
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Szczeciński
- Uniwersytet Gdański (w tym Wydział Filologiczny)
- Uniwersytet Wrocławski (w tym Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego)
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w tym Doktorantki i Doktoranci Wydziału Anglistyki Uniwersytetu, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, Instytut Antropologii i Etnologii)
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Akademia Sztuki w Szczecinie
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
- Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (w tym Wydział Wzornictwa ASP Warszawa)
- Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
- Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
- Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
- Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
- Samorząd Uniwersytetu SWPS Katowice
- Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej w Cieszynie
- Instytut Socjologii Uniwersytet w Białymstoku
- Polskie Towarzystwo Seksuologiczne
- Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
- Polskie Towarzystwo Etyczne
- Zarząd Stowarzyszenia Unia Literacka
- Zarząd Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury
- Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
- Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
07.11.2024
Sąd Najwyższy miał rozstrzygnąć o procedurze uzgodnienia płci – na uchwałę poczekamy do marca 2025
-
06.11.2024
Queerowe kino KPH – listopadowy seans filmowy
-
06.11.2024
Fundusz „Wspólnymi siłami budujemy równość”: Pierwsze spotkanie w ramach projektu QueerArt
-
04.11.2024
Brak tożsamości płciowej w październikowym projekcie nowelizacji Kodeksu karnego – KPH składa uwagi
-
28.10.2024
Wszystko, co chcesz wiedzieć o ustawie o związkach partnerskich – transmisja live
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.