Wesprzyj KPH

Dziś na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy dzień przeciw homo- i transfobii. Także dziś ILGA-Europe opublikowała Raport nt. praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych w Europie 2011 oraz Tęczową mapę i ranking krajów Europy. W rankingu ILGA-Europe Polska otrzymała tylko 2 punkty na 30 możliwych. Przykładowo Węgry otrzymały 14, a Wielka Brytania 21.

22 lata temu, 17 maja Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wykreśliła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń ICD oraz potwierdziła, iż żadna orientacja seksualna (w tym homoseksualna) nie powinna być przez nikogo traktowana jako zaburzenie. Niestety nadal lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe spotykają się z dyskryminacją i wykluczeniem. Skrajnym przykładem jest 8 krajów (Arabia Saudyjska, Iran, Jemen, Mauretania, Nigeria, Somalia, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie), w których za kontakty homoseksualne grozi najwyższa kara – śmierć.

Także Europa nie jest wolna od przypadków homofobii i transfobii co pokazuje raport opublikowany przez ILGA-Europe – międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Brukseli, zrzeszające organizacje LGBT ze wszystkich krajów europejskich. W opublikowanym dziś Raporcie nt. praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych w Europie 2011 znajduje się wiele przykładów łamania praw człowieka, w kontekście orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Suplementem do raportu jest Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe, w którym w 42 kategoriach (np. azyl, równouprawnienie, ochrona przed mową i przestępstwami z nienawiści, prawo do posiadania rodziny, wolność zgromadzeń i wypowiedzi oraz możliwość korekty płci metrykalnej) przyznawane lub odejmowane są punkty. Żaden europejski kraj nie otrzymał maksymalnej oceny – plus 30 punktów.

Krajem który najlepiej w Europie przestrzega praw człowieka, w kontekście orientacji seksualnej i tożsamości płciowej jest Wielka Brytania, która otrzymała 21 punktów. Krajami w których prawa osób LGBT są rażąco nieprzestrzegane są Rosja i Mołdawia, które otrzymały po minus 4,5 punktu. Polska otrzymała niską notę 2 punktów, głównie za brak przejrzystego prawa związanego z procedurą korekty płci metrykalnej oraz za brak ustawy dotyczącej związków partnerskich. Dla porównania Czechy otrzymały 9 punktów, a Węgry 14.

Evelyne Paradis, Dyrektor zarządzająca ILGA-Europe powiedziała:
Cieszymy się, że możemy po raz pierwszy zaprezentować tak pełny raport obejmujący wszystkie 49 krajów europejskich. Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe umożliwiają porównanie sytuacji prawnej, ale także politycznej osób LGBT we wszystkich krajach europejskich.

Agata Chaber, Prezes Kampanii Przeciw Homofobii powiedziała:
Zdecydowaliśmy się przetłumaczyć część raportu ILGA-Europe dotyczącą Polski, bo chcieliśmy pokazać polskiej opinii publicznej, w tym politykom, jak nasz kraj jest postrzegany w Europie w kontekście praw osób LGBT. Raport oraz Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe pokazują, że w Polsce ochrona praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych jest niewystarczająca. Dlatego potrzebna jest ustawa ułatwiająca korektę płci metrykalnej  oraz ustawa o związkach partnerskich.

Pełny raport po angielsku w wersji PDF: TUTAJ

Rozdział raportu dotyczący Polski po polsku: TUTAJ

Tęczowa mapa i ranking ILGA-Europe 2012 w wersji PDF: TUTAJ

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?