To musisz wiedzieć biorąc udział w protestach: instrukcja
Protestując pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i przysługujących ci prawach. Zapoznaj się z instrukcją, dzięki której dowiesz się: jak przygotować się na demonstrację, co ci wolno a czego nie w kontakcie z policją oraz jakie prawa przysługują Ci podczas zatrzymania.
PRZYGOTOWANIE – o czym musisz pamiętać
- Nie idź sam/a
- Ubierz się odpowiednio – może być zimno, może padać deszcz; pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa, maseczkach, przyłbicach.
- Zabierz ze sobą wodę, sól fizjologiczną, zapasowe gaziki, chusteczki, batonik energetyczny.
- Jeśli przyjmujesz regularnie leki, weź ze sobą zapas na 48h.
- Na miejscu wypatruj numeru do pomocy prawnej – zapisz go na ręce, na nodze.
KONTAKT Z POLICJĄ – co wolno a czego nie
- Policja ma prawo cię wylegitymować i lepiej jest mieć ze sobą dowód – w przeciwnym razie mogą cię zabrać na komendę tylko w celu sprawdzenia twojej tożsamości,
- Policja może zaproponować ci wręczenie mandatu – nie musisz go przyjmować! Możesz odmówić. Podaj Policji koniecznie adres, pod którym odbierasz korespondencję. Przyjdzie na niego wyrok nakazowy, od których możesz wnieść sprzeciw. Zwróć się o pomoc prawną po otrzymaniu wyroku nakazowego.
- Czasami Policja legitymuje osoby oraz wypisuje mandat w radiowozie – nie wszystkie osoby zabrane do radiowozu są automatycznie zatrzymane, ale warto czuwać czy skończy się tylko na legitymowaniu.
- Jeśli zostajesz zatrzymana przez Policję, krzyknij swoje imię i nazwisko. Jeśli usłyszysz, jak ktoś je krzyczy, zadzwoń na numer pomocy prawnej.
ZATRZYMANIE – jakie masz prawa
- Policja musi ci powiedzieć jaka jest podstawa twojego zatrzymania i możesz się tego domagać,
- Możesz domagać się obecności adwokata. Nie daj się zbyć! Czuwamy pod numerem pomocy prawnej, odbierzemy o każdej porze dnia i nocy. Nie musisz podawać nazwiska swojego prawnika, możesz podać ten numer. Naciskaj na to aby zadzwonić!
- Jeśli nie zadzwonią, nie martw się: najprawdopodobniej na miejscu jest już prawnik lub prawniczka, którzy czekają na dole żeby się z tobą zobaczyć.
- Nie musisz nic podpisywać, łącznie z protokołem zatrzymania,
- Nie musisz się do niczego przyznawać. Masz prawo milczeć. Masz prawo odmówić składania wyjaśnień.
Instrukcja została przygotowana wspólnie przez kolektyw Szpila, Anarchistyczny Czarny Krzyż i Kampania Przeciw Homofobii, które od czwartku (22 października) koordynują pomoc prawną dla demonstrujących osób.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
07.11.2024
Sąd Najwyższy miał rozstrzygnąć o procedurze uzgodnienia płci – na uchwałę poczekamy do marca 2025
-
06.11.2024
Queerowe kino KPH – listopadowy seans filmowy
-
06.11.2024
Fundusz „Wspólnymi siłami budujemy równość”: Pierwsze spotkanie w ramach projektu QueerArt
-
04.11.2024
Brak tożsamości płciowej w październikowym projekcie nowelizacji Kodeksu karnego – KPH składa uwagi
-
28.10.2024
Wszystko, co chcesz wiedzieć o ustawie o związkach partnerskich – transmisja live
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.