Wesprzyj KPH

Ważą się losy rządowego projektu ustawy o związkach partnerskich – nie mamy jednak wątpliwości, że przysposobienie wewnętrzne jest jego integralną częścią. W środę, 26 czerwca w Sejmie odbyła się konferencja prasowa dotycząca związków partnerskich oraz przysposobienia wewnętrznego dzieci. Głos zabrały osoby, które tych zmian potrzebują i których te zmiany dotyczą – tęczowe rodziny. Dzień wcześniej rodziny poprosiły posłów i posłanki PSL o spotkanie – niestety ostatecznie do niego nie doszło.

Paulina i Patrycja z Vincentem, Nadzieją i Dominiką (@matki_polki_teczowe), Aleksandra i Karolina z Olkiem (@mamo_patrz), Anna oraz Michalina i Remigia opowiedziały o tym, dlaczego potrzebują związków partnerskich, wskazały czego się obawiają nie mogąc sformalizować swojego związku i wiedząc, że państwo polskie nie chroni ich dzieci. 

Zobacz zapis z konferencji

Dlaczego tęczowe rodziny potrzebują ustawy o związkach partnerskich?

Takich rodzin, jak te obecne w Sejmie, są w Polsce dziesiątki tysięcy. Wszystkie rodziny i wszystkie dzieci potrzebują zagwarantowania bezpieczeństwa. Tęczowe rodziny chcą m.in.:

  • zabezpieczyć sytuację dziecka na wypadek śmierci mamy biologicznej, która jest wpisana w dokumentach – obecnie mama społeczna jest obcą osobą dla dzieci i w razie śmierci mamy biologicznej, dzieci mogą trafić pod opiekę innych osób (np. dziadków), a nie mamy społecznej, którą znają i z którą się wychowują,
  • uregulować kwestie dotyczące podejmowania decyzji w codziennych sprawach, takich jak np. wizyta u lekarza lub odbiór ze szkoły  – obecnie mama społeczna musi posiadać szereg upoważnień, 
  • swobodnie podróżować z dzieckiem – tak, aby dziecko mogło podróżować pod opieką każdej z mam, bez konieczności przedstawiania szeregu upoważnień przez mamę społeczną,
  • uregulować kwestie dotyczące dziedziczenia przez partnera lub partnerkę z mocy ustawy i korzystania ze zwolnienia z podatku,
  • uregulować kwestię zwolnienia z podatku od darowizn między bliskimi osobami,
  • decydować o sposobie pochówku swojej partnerki lub swojego partnera, 
  • mieć możliwość przyjęcia nazwiska partnera/partnerki lub wspólnego nazwiska, 
  • być traktowane przez polskie państwo jak rodzina.

Związki partnerskie to nie “wymysł” osób aktywistycznych i organizacji pozarządowych. Brak związków partnerskich dotyka prawdziwych realnych rodzin – za tym brakiem stoją historie, które mają twarze i te twarze pokazaliśmy_łyśmy podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Posłowie i posłanki PSLu ignorują zaproszenie tęczowych rodzin do rozmów

Przed konferencją prasową, tęczowe rodziny zaprosiły posłów i posłanki z PSL-u na spotkanie, aby porozmawiać z nimi jak rodzic z rodzicem. Niestety, ich prośba została zignorowana, a jedyną osobą z PSL-u, z którą udało im się chwilę porozmawiać był Marek Sawicki – niestety to „spotkanie” nie należało do najprzyjemniejszych.

Zobacz, jak przebiegało „spotkanie” z Markiem Sawickim

 

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?