Wesprzyj KPH

17 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. Z tej okazji ILGA Europe, międzynarodowa federacja europejskich organizacji działających na rzecz osób LGBT opublikowała ranking przedstawiający sytuację prawną i społeczną osób LGBT w 49 europejskich krajach. Polska z wynikiem 26% uplasowała się dopiero na 33 pozycji, tuż za Bułgarią, Rumunią i Serbią.

[Zobacz więcej…]

Liderami rankingu są niezmiennie od lat Wielka Brytania i Belgia. Dwa ostatnie miejsca zajmują Rosja i Azerbejdżan. W porównaniu do ubiegłego roku Polska spadła o trzy pozycje. Nie dlatego, że zmieniło się polskie prawodawstwo, ale dlatego, że inne kraje europejskie wprowadziły zmiany respektujące prawa osób LGBT w tempie, któremu nie byliśmy w stanie dorównać.

Wynik Polski jest od wielu lat nieomal taki sam. Na 6 głównych kategorii maksymalną liczbę punktów, czyli 100%, uzyskaliśmy tylko w jednej kategorii – „wolność zgromadzeń”. Ale już w kategorii „ochrona przed mową nienawiści i przestępstwami motywowanymi nienawiścią” otrzymaliśmy 0%. Przyczyn tak słabego wyniku należy upatrywać w tym, że mimo toczącego się od 2012 roku procesu legislacyjnego projektów ustaw nowelizujących Kodeks karny zmiany jak dotąd nie zostały wprowadzone. Jedynie 4% Polska uzyskała w kategorii „życie rodzinne” obejmującej takie zagadnienia jak związki partnerskie, równość małżeńska czy prawo do adopcji. W obszarze tym brakuje progresywnych uregulowań, jednak nie ma w polskim prawie przepisu uniemożliwiającego osobom transpłciowym zawarcie małżeństwa z osobą innej płci, stąd wynik inny niż 0%. Słaba pozycja Polski w rankingu wynika również z tego, że ustawa antydyskryminacyjna jest niekompleksowa i nie zakazuje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową m.in. w dostępie do usług sektora ochrony zdrowia oraz edukacji formalnej.

W rankingach dotyczących respektowania praw osób LGBT Polska zawsze wypadała słabo na tle krajów Europy Zachodniej, ale po raz pierwszy w historii prześcignęło nas aż tyle krajów Europy Wschodniej i Środkowej. – zauważa Prezes Kampanii Przeciw Homofobii, Agata Chaber. W tej sytuacji tłumaczenia polityków, którzy pytani o przyczyny dyskryminacji osób LGBT przez polskie prawo posługują się argumentem specyfiki regionu, są nieuzasadnione. Jeżeli rządzący, w istocie bardziej konserwatywni niż ich wyborcy, spędzą kolejne lata przeciągając procesy legislacyjne w obawie przed rozłamem w koalicji, spadniemy na sam dół rankingu.

Ranking przygotowany przez ILGA Europe budowany był w oparciu o badania legislacji i sytuacji w sześciu kluczowych dla osób LGBT obszarach życia: równość i antydyskryminacja (współczynnik stanowiący 25% całkowitej oceny), życie rodzinne (27%), możliwość ubiegania się o azyl (5%), wolność zgromadzeń (8%),uzgodnienie płci i poszanowanie prawa do integralności cielesnej (15%) oraz ochrona przed mową nienawiści i przestępstwami motywowanymi nienawiścią (20%).

Ranking ILGA Europe dostępny jest tu: www.rainbow-europe.org

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?