Europarlament wiąże kryzys praworządności w Polsce z homofobią
W poniedziałek, 14 września Parlament Europejski zajmie się raportem dotyczącym praworządności w Polsce, gdzie kluczowym aspektem ma być sytuacja społeczności LGBTI. Ponad 400 skarg wpłynęło już do Komisji Europejskiej od osób LGBTI żyjących w Polsce. Fundacja Równość.org.pl, Kampania Przeciw Homofobii i ILGA-Europe również złożyły swoje skargi. Posiedzenie PE rozpocznie się o godzinie 17:00 – można je oglądać online.
“Mając na uwadze, że Unia opiera się na takich wartościach jak poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka, w tym prawa osób należących do mniejszości, co znajduje wyraz w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej i w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej oraz jest zapisane w międzynarodowych traktatach dotyczących praw człowieka” – czytamy w raporcie, nad którym Parlament Europejski ma debatować w poniedziałek po południu. Europoseł sprawozdawca, Juan Fernando López Aguilar, jeszcze w zeszłym tygodniu podkreślał, że w dokumencie muszą wybrzmieć ostatnie wydarzenia wokół społeczności LGBTI, w tym zatrzymania prawie pięćdziesięciu osób na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Interwencja Parlamentu Europejskiego
Raport zwraca uwagę na trzy zagadnienia – funkcjonowanie systemu prawnego, niezależność sądów oraz ochronę praw podstawowych. Parlament Europejski głośno apeluje do polskich władz oraz innych instytucji unijnych wzywając do walki z nienawiścią oraz domagający się zapewnienia ochrony osobom LGBTI przed mową i przestępstwami z nienawiści. Raport przypomina o tzw. “strefach wolnych od LGBT”. Podkreślone zostało, “że z funduszy spójności nie można finansować działań prowadzących do dyskryminacji ze względu na orientację seksualną oraz że gminy jako pracodawcy muszą przestrzegać dyrektywy Rady 2000/78/WE, która zakazuje dyskryminacji i nękania ze względu na orientację seksualną w sferze zatrudnienia”.
Setki skarg osób LGBTI z Polski u Komisji Europejskiej
Równocześnie do Komisji Europejskiej ciągle wpływają skargi na dramatyczną sytuację osób LGBT w Polsce. Do dzisiaj ich ponad czterysta. Skarżący mówią o zwolnieniach z pracy z powodu orientacji seksualnej, represjach ze strony państwa i urzędników czy poczuciu zagrożenia zdrowia i życia “w strefach wolnych od LGBT”. Jednocześnie do Komisji Europejskiej, sprawozdanie nt. sytuacji osób LGBTI w Polsce złożyły Fundacja Równość.org.pl, Kampania Przeciw Homofobii oraz ILGA-Europe. Poruszona w nim jest kwestia trwającej kampanii nienawiści wymierzonej w społeczność LGBTI oraz efektów wprowadzonych “stref wolnych od LGBT”. Organizacje zwracają szczególną uwagę na ignorowanie przez Policję i Prokuraturę homo– lub transfobicznego charakteru aktów przemocy i dyskryminacji.
Prawa osób LGBTI to prawa człowieka
Będziemy śledzić poniedziałkową debatę i reakcje polskich polityków i polityczek. To ważny moment, by przypomnieć, że Unia Europejska to nie tylko pieniądze, ale także wspólne wartości – poszanowania godności, wolność, równość, demokracja i praworządność. Prawa osób LGBTI to również prawa człowieka i o tym niestety kolejny raz międzynarodowe instytucje muszą przypominać Polsce – mówi Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.
Natomiast Miko Czerwiński z Fundacji Równość.org.pl zwraca uwagę na to, jaki wpływ uchwały anty-LGBT mają na życie ludzi.
Strefy wolne od LGBT to pierwszy krok na drodze do pogromów. To na rękach polityków i samorządowców, którzy przyjęli te deklaracje, będzie krew osób LGBTI. Już teraz, osoby LGBTI nie czują się w swoich rodzinnych miejscowościach bezpiecznie, boją się utraty pracy, boją się o własne zdrowie i życie – mówi Czerwiński i dodaje – Sytuacja w Polsce jest na tyle poważna, że żąda zdecydowanych reakcji ze strony europejskich instytucji.
Posiedzenie Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się o godzinie 17:00 i można je oglądać TUTAJ.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.