Wesprzyj KPH

Skrót LGBT, oznaczający lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe systematycznie się rozrasta. W zestawie dobrze znanych nam liter pojawiła się ostatnio litera I. Co oznacza?

Pierwsze trzy literki skrótu LGBT odnoszą się do orientacji seksualnej*, podczas gdy literka T odwołuje się do tożsamości płciowej**. I czyli interpłciowość nie dotyczy ani orientacji seksualnej ani tożsamości płciowej, a tego jak jest zbudowane i jak funkcjonuje ciało. To termin parasolowy stosowany do opisania szerokiej gamy naturalnie zróżnicowanych cech płciowych.

Wiele twarzy interpłciowości

ONZ szacuje, że osoby interpłciowe stanowią 1,7% populacji na świecie. Ciała osób interpłciowych i ich cechy płciowe są w pełni naturalnymi, ludzkimi cechami płciowymi. Zróżnicowane cechy płciowe mogą występować u osób interpłciowych na poziomie chromosomów, układu hormonalnego i receptorów hormonalnych lub wewnętrzych i zewnętrznych narządów płciowych. Są to m. in. zespół Klinefeltera, niewrażliwość na androgeny, MRKH lub zespół Sweyera. W przypadku niektórych osób interpłciowych ich zróżnicowane cechy płciowe widoczne są od razu po urodzeniu. U innych można je dostrzec we wczesnym dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, a nawet dorosłości. Zdarza się też, że cechy te mogą umknąć naszej uwadze i pozostać niezauważone przez całe życie.

Operacje na interpłciowch dzieciach

Osoby interpłciowe, których zróżnicowane cechy płciowe są zauważone we wczesnym okresie życia, niejednokrotnie poddawane są krzywdzącym zabiegom chirurgicznym. Lekarze wmawiają rodzicom, że operacje na ich dzieciach to medyczna konieczność albo sposób na uniknięcie w przyszłości kłopotów z rówieśnikami. W rzeczywistości tylko w nielicznych przypadkach operacja chirurgiczna ma na celu ratowanie życia. Najczęściej są to zbędne operacje plastyczne, których celem jest zmiana wyglądu narządów płciowych lub usunięcie gonad, czyli jąder lub jajników. Operacje te mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u całkowicie zdrowych dzieci. Co więcej, skazują je na kolejne, liczne  interwencje chirurgiczne i wieloletnie stosowanie leków hormonalnych oraz konieczność korzystania ze wsparcia trudnodostępnych specjalistów. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że operacje wykonywane są na dzieciach bez ich świadomego udziału. Decyzja lekarzy i rodziców jest nieodwracalna, podczas gdy mogłaby zostać podjęta przez osobę dojrzałą świadomą konsekwencji związanych z zabiegiem.

Poznajmy się

Osoby interpłciowe, pomimo tego, że jest ich całkiem sporo, wydają się być niewidoczne. Brak widoczności to jeden z powodów, dlaczego KPH organizuje cykl spotkań “Poznajmy się” adresowanych do osób interpłciowych oraz rodziców dzieci interpłciowych. W niewielkim gronie, całkowitej dyskrecji i bezpiecznej przestrzeni można poznać osoby o podobnym doświadczeniu. Spotkania są prowadzone przez Magdę Rakita – interpłciową aktywistkę oraz Katarzynę Remin z KPH. Jeśli interesuje Cię udział w spotkaniu zapraszamy do kontaktu mailowego – inter@kph.org.pl. Więcej informacji nt. spotkań znajdziesz TUTAJ.

*orientacja seksualna określa to w kim się zakochujemy, kto nam się podoba albo z kim mamy bliską, romantyczną lub seksualną relacje.

** to czy czujesz się kobietą czy mężczyzną albo jak odczuwasz swoją płeć nazywamy tożsamością płciową

This project was funded by the European Union’s Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020) under grant agreement No 777268.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?