Wesprzyj KPH

Już w niedzielę, 27 września poznamy laureatki i laureatów plebiscytu Korony Równości 2020. Tymczasem już dzisiaj Kampania Przeciw Homofobii zdradza nazwiska tych, którzy otrzymają nagrody specjalne. Są nimi: Adam Bodnar i Krzysztof Gonciarz.

Organizowany przez KPH od 2019 roku plebiscyt Korony Równości ma na celu wyróżnienie osób, które w mijającym roku w sposób szczególny zaangażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBTQI. Laureatów i laureatki tegorocznych Koron Równości poznamy podczas transmitowanej 27 września na żywo na facebooku i youtubie KPH ceremonii wręczenia nagród, którą poprowadzi wieloletnia ambasadorka KPH – Julia Kamińska. Tymczasem już teraz KPH zdradza laureatów nagród specjalnych Koron Równości 2020, którymi są: były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar oraz Vloger i twórca internetowy Krzysztof Gonciarz. Obaj Panowie będą obecni na ceremonii, by odebrać nagrody i wygłosić przemówienie.

Nagrody specjalne dla Bodnara i Gonciarza

W tym roku KPH po raz pierwszy zdecydowało się przyznać w plebiscycie Korony Równości dwie nagrody specjalne.  Nadprogramowe statuetki trafią w ręce Adama Bodnara i Krzysztofa Gonciarza, którzy wyróżnili się – jeden wieloletnią konsekwencją w walce o prawa osób LGBT, a drugi nieszablonowym podejściem do walki o równość. I tak w uzasadnieniu towarzyszącym decyzji o wręczeniu Korony Równości Adamowi Bodnarowi możemy przeczytać:

Człowiek instytucja. Osoba o niebywałej niezłomności ducha, solidarnie stająca po stronie tych, których prawa są łamane. Swoją postawą pokazał, że Rzecznik Praw Obywatelskich może, a nawet musi być blisko ludzi i ciągle wsłuchiwać się w głos społeczeństwa obywatelskiego. Przez cały okres trwania swojej kadencji niestrudzenie prowadził dialog z obywatelami i obywatelkami. Pokazywał, że prawa obywatelskie i prawa człowieka są nienegocjowalne, a ich obrona nie może być uzależniona od politycznych trendów czy nastrojów społecznych. Wytyczał nowe ścieżki i mimo ogromnej presji ze strony rządzących nie zrezygnował ze stawania po stronie osób LGBT, twardo broniąc ich praw. Stał się tym samym bastionem nadziei polskiej społeczności LGBT.

Natomiast w laudacji poda adresem Krzysztofa Goncarza usłyszymy:

Vloger i twórca internetowy, którego nie trzeba zapraszać i zachęcać do stawania w obronie prześladowanej mniejszości. Sam wychodzi z inicjatywą i nie boi się zabierać głosu przed swoją ponad milionową publicznością w sprawach, które mają znaczenie, m.in. nagrywając apel do prezydenta Dudy w reakcji na homofobiczne wystąpienie głowy naszego państwa, czy wypowiadając się na temat wydarzeń po Marszu Równości w Białymstoku. Gonciarz wie, jak wykorzystać swój wpływ do tego, by sprzeciwiać się mowie nienawiści. Nie pozostaje obojętny wobec bieżących wydarzeń w kraju wiedząc, że teraz liczy się każdy, nawet niewielki gest. A przede wszystkim pokazuje, że w każdym formacie działań, także tych komediowych, można znaleźć przestrzeń na to, by powiedzieć nie agresji, ignorancji i homofobii. W tym roku Krzysztof Gonciarz zaprotestował przeciw homofobii wyjeżdżając na ulice Warszawy ciężarówką, będącą satyryczną odpowiedzią na obrzydliwe homofobusy, które regularnie pojawiają się w polskich miastach. Zrobił coś, na co wiele osób od dawna miało dużą ochotę.

27 września poznamy nagrodzonych

Wśród nominacji przesłanych przez internautów i internautki, kapituła konkursowa wytypowała 15 osób i grup wśród których na drodze internetowego głosowanie wyłoniona zostanie zwycięska piątka. W kategorii Zaangażowanie społeczne nominowani są: bezkompromisowy kolektyw Stop Bzdurom, aktywista Bart Staszewski oraz uczestniczka Powstania Warszawskiego, Wanda Traczyk- Stawska. Osoby wyróżnione w kategorii Równe traktowanie to: twórcy i twórczyni Atlasu Nienawiści, przewodniczący Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców Gminy Zwierzyniec Jan Kotwis oraz Ewelina Słowińska ze stowarzyszenia My, Rodzice. Nominowani w kategorii Życie polityczne to: posłanki Magdalena Biejat i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz poseł Franciszek Sterczewski. O nagrodę w kategorii Prawo zawalczą: adw. Anna Błaszczak-Banasiak,  adw. Anna Mazurczak  i adw. Katarzyna Warecka. Ostatnią kategorią plebiscytu są Media – Koroną Równości, w zależności od wyników głosowania, pochwali się: dziennikarka Vogue Polska, Anna Konieczyńska, dziennikarz stołecznej Gazety Wyborczej, Wojciech Karpieszuk lub zespół redakcji OKO Press.

Transmisja ceremonii w Internecie 

W tegorocznej ceremonii wręczana nagród będzie mógł wziąć udział każdy. Wystarczy włączyć 27 września rozpoczynającą się o 19:00 transmisję live na Facebooku lub Youtubie Kampanii Przeciw Homofobii. Gospodynią wieczoru będzie aktorka  Julia Kamińska, która od lat wspiera Kampanię Przeciw Homofobii jako jej ambasadorka.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?