„BERLIN – YOGYAKARTA”
Od kwietnia br. KPH realizuje projekt „Berlin – Yogyakarta”, który obejmie wędrowną wystawę, projekcje filmowe oraz warsztaty antydyskryminacyjne.
„W tytule umieściliśmy nazwy dwóch miast na dwóch kontynentach – tak więc proponujemy swego rodzaju podróż – również w czasie” – mówi Katarzyna Remin, koordynatorka projektu.
Powstały pod koniec XIX wieku w Berlinie, Komitet Naukowo Humanitarny – pierwsza w świecie organizacja na rzecz praw obywatelskich osób homoseksualnych – jest dla nas początkiem podróży. Yogyakarta to miasto w Indonezji, gdzie w 2006 r. Międzynarodowa Komisja Prawników opublikowała w formie deklaracji tzw. Zasady Yogyakarty – międzynarodowe standardy praw człowieka i ich zastosowanie w stosunku do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej. Przygotowywana przez KPH wystawa przybliży widzom wybrane z niej zasady.
„Jako skrajny przykład łamania praw osób LGBT nasza wystawa pokaże rozmiar zbrodni popełnionych przez totalitarny reżim hitlerowski na osobach homoseksualnych. Byli oni jedną z kategorii więźniów obozów koncentracyjnych, nosili na obozowych pasiakach różowe trójkąty i podlegali ścisłej izolacji wewnątrz odciętej od świata obozowej rzeczywistości. W wielu krajach Europy Zachodniej powstały poświęcone im miejsca pamięci. Pragniemy stworzyć dla nich miejsce w polskiej świadomości publicznej” – mówi Remin.
Zasady Yogyakarty zostaną opublikowane w polskim tłumaczeniu we współpracy z poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN, którego dyrektor, prof. Roman Wieruszewski jest jednym z sygnatariuszy deklaracji. Z tej okazji odbędzie się w Warszawie konferencja z jego udziałem. Wystawa i imprezy towarzyszące trafią począwszy od października 2009 r. do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Lublina.
Partnerem projektu jest także Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.
Projekt finansowany jest ze środków Stiftung Erinnerung, Verantwortung, Zukunft (Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość) z Niemiec.WSTĘP NA WSZYSTKIE IMPREZY WOLNY
Projekt „Berlin-Yogyakarta realizowany jest przez Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii przy finansowym wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ)
Więcej informacji:
Katarzyna Remin
koordynatorka projektu
kremin@kph.org.pl
tel.+48 22 423 64 38
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.