Gdzie po flagi? Wideo na Miesiąc Dumy
Wystartował Miesiąc Dumy – czas wywiesić tęczową flagę! Myślisz, że to proste? Nie jest! Z tęczowymi flagami jest w Polsce jak z równymi prawami dla osób LGBT – powinny być, a ich nie ma. O tym, że kupienie tęczowej flagi tu i teraz, to niemal „mission impossible” przekonało się 8 osób. Miały tylko jeden dzień, by ją zdobyć. Co zrobiły, że im się udało? Zobacz nowe wideo Kampanii Przeciw Homofobii „Gdzie po flagi?”.
Para przyjaciółek, młody mężczyzna z psem, rodzice z dwójką dzieci, ekscentryk, który nic nie mówi, tylko śpiewa i jedno zadanie – muszą jak najszybciej zorganizować tęczową flagę. Jest im potrzebna, bo właśnie rozpoczął się Miesiąc Dumy – czas celebracji różnorodności i walki o równe prawa dla społeczności LGBT. Ich wywołujące uśmiech na twarzy perypetie śledzi baczne oko kamery, która – jak w reality show – nie odstępuje ich na krok. Widzimy jak zaglądają do szaf, przerzucają rzeczy w pawlaczach, przeszukują Internet, by na końcu dotrzeć do celu. Krążąc po mieście dzielą się ze sobą refleksjami dotyczącymi Miesiąca Dumy zdradzając, co ich motywuje do wywieszenia w czerwcu tęczowej flagi. Dla Pawła – aktora, który coming out ma za sobą – to sposób na pokazanie światu, że osoby LGBT istnieją. Olga – współwłaścicielka salonu Nailed It – flagą chce wysłać innym sygnał, że u niej mogą czuć się bezpiecznie. Dla Ewy i Adriana tęczowa flaga to symbol walki o wolność, co w prostych słowach tłumaczą swoim córeczkom mówiąc, że „trzeba dbać o to, żeby wszyscy czuli się dobrze”.
A Ty dlaczego wywiesisz tęczową flagę?
Zbliżonym formą do paradokumentalnego serialu obyczajowego wideo KPH zwraca uwagę na to, jak ważne w walce o równość jest zaangażowanie wszystkich – zarówno osób LGBT jak i sojuszniczek i sojuszników. Stąd padające na koniec filmu mobilizujące do działania pytanie „A Ty dlaczego wywiesisz tęczową flagę?”.
Z tęczowymi flagami jest w Polsce trochę jak z równymi prawami dla osób LGBT – powinny być powszechnie dostępne dla wszystkich, a ich nie ma – mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii i dodaje – Dlatego ogłaszamy w czerwcu wielką mobilizację. Niech każda osoba, która świętuje Miesiąc Dumy, wywiesi tęczową flagę, zrobi zdjęcie i umieści je w mediach społecznościowych z hasztagiem #MiesiącDumy. Wspólnie wywalczymy równość, ale musimy się angażować!
Kampania Przeciw Homofobii przez cały czerwiec będzie udostępniać na swoim profilu na Instagramie zdjęcia z tęczowymi flagami, których autorzy/ki użyją hasztagu #MiesiącDumy i otagują KPH.
O co walczy społeczność LGBT w Polsce?
- Prawo do zawierania związków partnerskich i małżeńskich przez pary osób tej samej płci
- Wprowadzenie ustawy o uzgodnieniu płci
- Nowelizację Kodeksu karnego, tak by chronił osoby LGBT przed przemocą motywowaną homo- i transfobią
- Zakaz prowadzenia eksperymentujących na osobach LGBT pseudoterapii konwersyjnych
- Wprowadzenie do podstawy programowej treści związanych z równym traktowaniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową i cechy płciowe
- Respektowanie przez polskie władze przepisów unijnych chroniących osoby LGBT przed dyskryminacją
Spot Gdzie po flagi?
Osoby bohaterskie: Olga, Kujko, Ewa, Adrian, Helena, Róża, Cura, Paweł, Andrzej
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Wróbel/ Mohdo
Operator: Łukasz Dryżałowski/ Mohdo
Producent: Szymon Ziegler
Kierowniczka Produkcji: Małgorzata Sarzyńska
Dźwięk: Paweł Trąbicki
Online: Malwina Martuś
Oprawa graficzna: Ania Rajzer, Joanna Hetman
Fotograf: Paweł Kocan
Konsultacje merytoryczne: Cecylia Jakubczak / Kampania Przeciw Homofobii
Statyści/tki: Anna Pietrucha, Natalia Gniadek, Jarmiła Rybicka, Jakub Kierski, Agata Kubis, Julia Świech, Piotr Jaxa, Magdalena Kramer, Olga Kowalczyk, Aleksandra Kwaśniewska, Ewa Miastkowska, Krzysztof Alcer, Grzegorz Lepianka, Julia Jendrysik, Dominika Jendrysik, Judyta Staniszewska, Solene Perot, Youna Orkowska – Perot, Paulina Brzoza, Szymon Stępniak, Julia Gensina, Julia Niezgoda, Małgorzata Sady
Patronat medialny:
Co Jest Grane, Fashion Magazine, fashionpost.pl, Glamour, G’rls Room, portal KMAG, Krytyka Polityczna, Noizz.pl, OKO.press, Poptown.eu, Radio TOK FM, Replika, Queer.pl
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
07.11.2024
Sąd Najwyższy miał rozstrzygnąć o procedurze uzgodnienia płci – na uchwałę poczekamy do marca 2025
-
06.11.2024
Queerowe kino KPH – listopadowy seans filmowy
-
06.11.2024
Fundusz „Wspólnymi siłami budujemy równość”: Pierwsze spotkanie w ramach projektu QueerArt
-
04.11.2024
Brak tożsamości płciowej w październikowym projekcie nowelizacji Kodeksu karnego – KPH składa uwagi
-
28.10.2024
Wszystko, co chcesz wiedzieć o ustawie o związkach partnerskich – transmisja live
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.