Wesprzyj KPH

Wróć

TSUE mówi jasno: Polska musi dokonywać transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci!

Z wydanej dzisiaj opinii Rzecznika Generalnego TSUE w przedmiocie pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny, wynika iż Polska powinna dokonywać transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci. W braku rozwiązań alternatywnych w Polsce, takich jak wydanie jakiegokolwiek innego dokumentu urzędowego, który mógłby zostać uznany przez polskie organy administracyjne, na tym państwie członkowskim ciąży zatem obowiązek transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa do rejestru stanu cywilnego” – wskazał w opinii Rzecznik Generalny TSUE Jean Richard de la Tour. 

TSUE odpowie na pytanie prejudycjalne

Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym, czy prawo Unii Europejskiej (zasada swobody przemieszczania się i prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, m.in. art. 20, 21 Traktatu o Funkcjonowaniu UE, art. 7 Karty Praw Podstawowych UE, przepisy dyrektywy 2004/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich) sprzeciwia się odmowie dokonania przez państwo członkowskie transkrypcji aktu małżeństwa zawartego przez obywatela_kę tego państwa w innym państwie członkowskim z osobą tej samej płci. 

Zapoznaj się z treścią pytania

Powyższe pytanie zostało skierowane do TSUE na kanwie sprawy dotyczącej odmowy transkrypcji aktu małżeństwa zawartego w Niemczech przez dwóch mężczyzn, z których jeden posiada podwójne obywatelstwo (polskie i niemieckie), a drugi jest obywatelem polskim. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie odmówił dokonania transkrypcji, decyzję tę podtrzymał Wojewoda Mazowiecki. Para wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który skargę oddalił. W ten sposób, po zaskarżeniu orzeczenia, sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zdecydował się zwrócić z powyższym pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE. 

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE

Przed wydaniem przez TSUE orzeczenia, opinię przedłożył Rzecznik Generalny TSUE Jean Richard de la Tour. W opinii czytamy wprost, iż „w niniejszej sprawie transkrypcja niemieckiego aktu małżeństwa do polskich ksiąg stanu cywilnego jest wymagana ze względu na specyfikę krajową, jak wynika to z uwag rządu polskiego”. Na Polsce, jako państwie członkowskim, spoczywa więc obowiązek zapewnienia dokonania transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa. 

Zapoznaj się z pełną treścią opinii

Dzisiejsza opinia Rzecznika Generalnego to kolejny argument z poziomu europejskiego za równością małżeńską w Polsce. Polska, jako kraj członkowski UE, musi przestrzegać prawa unijnego, z wynikającymi z niego konsekwencjami. Jednoznaczne i wyraźne wskazanie w opinii, że Polska powinna dokonywać transkrypcji aktu małżeństwa to ważny krok w stronę ochrony prawnej par osób tej samej płci, co miejmy nadzieję, potwierdzi Trybunał w swoim orzeczeniu – komentuje na gorąco Annamaria Linczowska z KPH.

W tej sprawie, prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy, zostanie wydanie orzeczenie TSUE. Podzielenie przez Trybunał interpretacji Rzecznika Generalnego stanowić będzie kolejny ważny argument w stronę zapewnienia bezpieczeństwa i prawnego uznania związkom osób tej samej płci, a w konsekwencji równości małżeńskiej. Po wydaniu przez TSUE orzeczenia, sprawa wróci przed Naczelny Sąd Administracyjny i prawdopodobnie skończy się uchyleniem decyzji o odmowie dokonania transkrypcji aktu małżeństwa. Będziemy informować o dalszych postępach w sprawie. 


Pytanie prejudycjalne w tej sprawie zostało zadane TSUE przez NSA dzięki pracy i wytrwałości adw. Anny Mazurczak, Laureatki Koron Równości 2024 oraz Zespołu Kancelarii KMA. 


Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?