Tęczowy Piątek – stań po stronie młodzieży
Pięć razy w tygodniu wstaję rano, idę do szkoły. Chce, żeby to było miejsce, gdzie nie będę wytykany palcami za to jaki jestem, jaki się urodziłem i kogo kocham – list nastoletniego geja czyta patrząc w kamerę Jacek Poniedziałek. W spocie „Stoję po stronie młodzieży” obok Poniedziałka zobaczymy m.in. Małgorzatę Rozenek-Majdan, Majkę Jeżowską i Jerzego Radziwiłowicza. A wszystko w ramach akcji Tęczowy Piątek, która tysiącom nastolatków w Polsce daje nadzieję na lepsze jutro.
Na 9 dni przed przypadającym na 25 października Tęczowym Piątkiem do sieci trafił spot „Stoję po stronie młodzieży”, w którym osiem znanych osób czyta fragmenty listów napisanych przez młodzież LGBT. Zbliżenia na gwiazdy mieszają się z ujęciami twarzy młodych gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych, dla których dramatyczne historie z listów to codzienność. Każdego dnia, aż do Tęczowego Piątku KPH będzie publikować w swoich mediach społecznościowych po jednym nagraniu, w którym kolejno Mateusz Janicki, Jacek Poniedziałek, Małgorzata Rozenek-Majdan, Tomasz Tyndyk, Julia Kamińska, Jerzy Radziwiłowicz, Majka Jeżowska i Beata Kawka odczytają po jednym liście. W ten sposób KPH chce uczynić głos młodych słyszalnym, tak by dotarł do rodziców i dorosłych.
Myśli samobójcze u większości nastolatków LGBT
Nigdy nie powiedzieliście mi, że to co czuję jest ok. Czułem się samotny, zagubiony, niezrozumiany (…). Po dwóch latach walczenia ze sobą coś we mnie pękło. Stanąłem na krawędzi okna. Chciałem wyskoczyć. Nie zrobiłem tego, bo gdzieś we mnie jest odwaga, by żyć w zgodzie z sobą.
To fragment listu napisany tuż po zeszłorocznej edycji Tęczowego Piątku, kiedy nastolatki masowo opisywały swoje historie tłumacząc, dlaczego akcja KPH jest dla nich ważna. Zgodnie z wynikami badań szacuje się, że w Polsce blisko 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, a połowa z nich zmaga się z objawami depresji. Młode lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe regularnie dotyka przemoc motywowana homo- i transfobią, do której w 26 proc. przypadków dochodzi w szkole. Nastolatki LGBT wytchnienia nie doznają nawet w domu – jedynie 25 proc. z tych, które powiedziały o swojej orientacji i tożsamości płciowej rodzicom spotyka się z akceptacją matek, a tylko 12 proc. z akceptacją ojców.
Chcemy, aby dorośli usłyszeli wreszcie głos nastolatków LGBT, poznali ich problemy i zrozumieli, dlaczego Tęczowy Piątek jest im tak bardzo potrzebny. Czas, aby wszyscy dorośli stanęli razem po stronie młodzieży! – apeluje Joanna Skonieczna z KPH.
25 października wszyscy murem za młodzieżą
Po czterech latach od pierwszej edycji można śmiało stwierdzić, że Tęczowy Piątek na dobre zadomowił się w szkolnym kalendarzu. Wyczekiwana przez uczniów i uczennice akcja odbędzie się jak zawsze w ostatni piątek października. O tym, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek w danej szkole zadecyduje wspólnie kadra szkolna, młodzież i rodzice.
W odpowiedzi na prośby płynące ze strony kadry szkolnej, uczniów i uczennic oraz rodziców uczyniliśmy organizację Tęczowego Piątku jeszcze prostszą. Dlatego w tym roku nie prowadzimy listy zgłoszeń. Nie wysyłamy też żadnych materiałów. Wszystko, co potrzebne, czyli zbiór informacji o akcji, proponowane aktywności i plakaty do pobrania znajduje się na stronie www.teczowypiatek.org.pl – wyjaśnia Skonieczna.
Do akcji Tęczowy Piątek może dołączyć każdy – wystarczy wrzucić na media społecznościowe post z hasztagiem #TęczowyPiątek lub skorzystać z przygotowanej przez KPH nakładki na zdjęcie profilowe. Młodzież LGBT z pewnością odczyta ten gest jako znak wsparcia.
Przytoczone w tekście wyniki badań pochodzą z: Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015–2016 pod red. Magdaleny Świder i dr Mikołaja Winiewskiego.
Spot „Stoję po stronie młodzieży” powstał dzięki:
Osoby bohaterskie:
Mateusz Janicki
Majka Jeżowska
Julia Kamińska
Beata Kawka
Jacek Poniedziałek
Jerzy Radziwiłowicz
Małgorzata Rozenek-Majdan
Tomasz Tyndyk
Zuzia Charkowska
Leo Kulicki
Natalia Maryszczak
Elliot Ruiz Vidales
Nina Szewczyk
Max Świrski
Wiktoria Więch
Reżyser: Michał Wojciechowski
Scenariusz: Szymon Ziegler i Michał Wojciechowski
Operator: Damian Kramski
Fotograf: Tomasz Lazar
Producent: Ania Dragun
Kierownik Produkcji: Szymon Ziegler
Konsultacja merytoryczna: Joanna Skonieczna, Cecylia Jakubczak/ Kampania Przeciw Homofobii
Kostiumy: Ada J. Kaźmierska
Make up: Paula Celińska, Anna Badałow, Katarzyna Tarczewska
Kamera, Światło: Wiktor Berezowski
As. Fotografa: Katarzyna Gołąbska
Retusz: Aleksandra Śmigielska
Muzyka: Łukasz Sobolewski
Dźwięk: Sergiusz Oczkowski, Filip Marszałek
Offline: Jacob Komarynsky
Grading: Jacek Bulik
Online: Joanna Rutkowska
Sound: Jacek Onaszkiewicz
Podziękowania:
LocoMotive
Film Produkcja
Studio 9×9
Panavision Polska
Daylight Studio
Sputnik Studio
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
07.11.2024
Sąd Najwyższy miał rozstrzygnąć o procedurze uzgodnienia płci – na uchwałę poczekamy do marca 2025
-
06.11.2024
Queerowe kino KPH – listopadowy seans filmowy
-
06.11.2024
Fundusz „Wspólnymi siłami budujemy równość”: Pierwsze spotkanie w ramach projektu QueerArt
-
04.11.2024
Brak tożsamości płciowej w październikowym projekcie nowelizacji Kodeksu karnego – KPH składa uwagi
-
28.10.2024
Wszystko, co chcesz wiedzieć o ustawie o związkach partnerskich – transmisja live
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.