Wesprzyj KPH

12 maja światło dzienne ujrzały wyniki tegorocznego rankingu ILGA-Europe mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europe. Polska 3 rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Na temat wyników najważniejszego, europejskiego rankingu dot. praw osób LGBT+ 17 maja w kontekście praworządności i praw podstawowych dyskutować będą eksperci i ekspertki biorący udział w debacie współorganizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i KPH. 

17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii (IDAHOBIT). Tradycyjnie w okolicy tej daty w Polsce prezentowana jest Tęczowa Mapa Europy i raport opracowane przez ILGA-Europe, których celem jest przedstawienie poziomu równouprawnienia osób LGBT+ w 49 państwach europejskich objętych badaniem.

Podkreślając zasadę równouprawnienia wszystkich swoich obywateli i obywatelek niezależnie od ich orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, Unia Europejska co roku włącza się w obchody IDAHOBIT. Wyrazem wsparcia dla społeczności LGBT+ w Europie jest m. in. Strategia na rzecz równości osób LGBTIQ na lata 2020-2025 zakładająca walkę z dyskryminacją osób LGBT+, zapewnienie im bezpieczeństwa, budowanie społeczeństw inkluzywnych i podjęcie działań na rzecz równości osób LGBT+ na całym świecie.

W tym roku Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii z okazji IDHOBIT organizuje debatę z udziałem ekspertów i ekspertek w dziedzinie praw człowieka. Wśród zaproszonych osób znaleźli się: Szef Wydziału Politycznego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Filip Skawiński, Didier Houttequite z Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów Komisji Europejskiej, dyrektor zarządzający KPH Slava Melnyk, członkini zarządu Fundacji Trans-Fuzja Julia Kata, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Małgorzata Szuleka oraz mieszkaniec tzw. strefy wolnej od LGBT Kazik Strzelec. Dyskusję będzie moderował Anton Ambroziak – dziennikarz OKO.press, laureat Pióra Nadziei 2018 oraz Korony Równości w kategorii Media.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?