Wesprzyj KPH

Tegoroczny maturzysta, Dominik Kuc stworzył ranking warszawskich szkół średnich, którego kryterium była otwartość wobec uczniów i uczennic LGBTQ+. 31 maja ogłoszono wyniki rankingu i  listę szkół, które otrzymały Dyplomy Równości. Pierwsze miejsce zajęło Społeczne Liceum Ogólnokształcące Bednarska. Patronat honorowy nad inicjatywą objął prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Czy pary tej samej płci mogą przyjść razem na studniówkę? Jak nauczyciele reagują na homofobiczne żarty? Czy w szkole odbywają się równościowe wydarzenia? To przykłady pytań z ankiety, która pozwoliła Dominikowi przygotować Ranking Szkół Przyjaznych Uczniom i Uczennicom LGBTQ+  –  jedyny w Polsce ranking stworzony przez ucznia w oparciu tylko i wyłącznie o opinie uczniów i uczennic. Badanie cieszyło się wielką popularnością wśród młodzieży. W tegorocznej, drugiej już edycji udział wzięło aż 6,198 uczniów i uczennic ze 103 szkół – liceów państwowych i społecznych oraz techników.

Ranking Szkół Przyjaznych Uczniom i Uczennicom LGBTQ+ powstał po to, aby pomóc młodzieży w wyborze odpowiedniej szkoły – przyjaznej, bezpiecznej i otwartej na różnorodność  –  wyjaśnia  założenia rankingu jego pomysłodawca, Dominik Kuc i dodaje  –  Wszystkie szkoły, które znalazły się w czołówce, otrzymają Dyplomy Równości do powieszenia na szkolnych korytarzach.

Która szkoła na podium, a która w ogonie

Na pierwszym miejscu drugiej edycji Ranking Szkół Przyjaznych Uczniom i Uczennicom LGBTQ+ znalazło się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące Bednarska – szkoła znana z Poloneza Równości odtańczonego przez tegorocznych maturzystów i maturzystki. Tuż za Bednarską na kolejnych czterech miejscach zobaczymy: Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia, LXIV  LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza  znane jako “Witkacy”, XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej oraz VII LO im. Juliusza Słowackiego. W ogonie rankingu znalazło się 4 SLO batalionu AK „Parasol”, IV LO im. Adama Mickiewicza, Zespół Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego oraz XXXV LO im. Bolesława Prusa. W tych szkołach kadra nauczycielska i dyrekcja nie dopuściły do przeprowadzenia badania, co kontrastuje z liderem rankingu Bednarską, gdzie ankieta była dostępna w dzienniku elektronicznym. Cały ranking można zobaczyć tutaj.

Homofobiczne żarty, tabu i brak reakcji

Wśród problemów, na które młodzież najczęściej zwracała uwagę w ankiecie znalazły się homofobiczne żarty ze strony nauczycieli i nauczycielek, tworzenie tabu wokół tematu homoseksualność i transpłciowość oraz brak reakcji na homofobiczne docinki i wykluczania młodzieży LGBTQ+ z aktywności grupowych. Co istotne, zdecydowana większość uczniów i uczennic uważa, że problem szkolnej dyskryminacji osób LGBTQ+ leży po stronie kadry szkolnej, a nie społeczności uczniowskiej. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii i Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego aż 70% osób LGBT żyjących w Polsce doznało przemocy, w tym aż 12 proc. aktów agresji miało miejsce w szkole*.

Kampania Przeciw Homofobii wspiera inicjatywy, które pozwolą uczniom i uczennicom czuć się lepiej. Dlatego podpisałem się pod Dyplomem Równości, gdyż każda ze szkół, która go otrzyma, zasługuje na miano lidera wśród warszawskich szkół przyjaznych osobom LGBT mówi Slava Melnyk, dyrektor KPH.

Dyplomy Różnorodności ze wsparciem Prezydenta Trzaskowskiego

Dyplomy Równości to jedna z dwóch pierwszy inicjatyw stawiających w centrum osoby LGBT, którą patronatem objął Prezydenta m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski. W imieniu władz miasta Dyplomy Równości podpisała przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie m.st. Warszawy, Dorota Łoboda, która tak tłumaczy zaangażowanie władz stolicy:

Podpisuję się pod Dyplomem Równości, bo chciałabym, żeby warszawskie szkoły były przyjazne wszystkim uczennicom i uczniom. Aby każdy i każda był w nich traktowany z szacunkiem i czuł się bezpiecznie. Dlatego miasto Warszawa objęło tę inicjatywę patronatem.

Uroczyste wręczenie Dyplomów Równości z udziałem przedstawicieli i przedstawicielek pięciu szkół z czołówki rankingu odbędzie się 12 czerwca o godz. 18:00  w  Pracowni Duży Pokój w Warszawie.

 

*Przytoczone wyniki pochodzą z raportu „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2015 – 2016”, red. Magdalena Świder i dr Mikołaj Winiewski.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?