Wesprzyj KPH

„Polski Film o Aborcji” to pierwszy inkluzywny film dokumentalny podejmujący temat aborcji w Polsce. Film jest projektem powstałym z inicjatywy polskiej artystki wizualnej Pameli Porwen. Autorka dotychczas zajmowała się fotografią aktywistyczną skupioną na osobach LGBTQ+, jednak tym razem postanowiła stworzyć film, aby odbiorca zetknął się nie tylko z wizualnymi klatkami, ale też z językiem: głosu i ciała. KPH objęło matronat nad filmem.

Co zobaczymy w filmie?

Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych swoich swoich projektów, Porwen skoncentrowała się na grupach mniejszościowych, tworząc film wieloaspektowy i wielostronny – wsłuchujący się w głosy niesłyszanych, pomijanych. W ramach swojej artystycznej wypowiedzi poruszyła ważny i ostatnimi czasy głośny, wraz ze zmieniającym się rządem, temat aborcji, a konkretniej: braku dostępu do niej i problemów z tym związanych. Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko sam temat poruszany przez artystkę, ale też sposób jego podania – autorka stworzyła sześć mikrohistorii w bardzo minimalistyczny sposób. A swój wybór tłumaczy tak:

Film kręciłam całkiem sama. W obecnych czasach możemy nagrać film wieloma urządzeniami; np. tabletem lub telefonem. Mimo ujęć z wielu kamer, finalnie zdecydowałam się na wykorzystanie materiału tylko z jednej. Nie chciałam rozpraszać widza otoczką ozdobników, jak to mają w zwyczaju prezentować nam osoby reżyserskie w filmach dokumentalnych. To znaczy drony z widokiem na miasto, tendencyjne ujęcia wmontowane, aby przed oczami widza zmieniały się tylko kadry. Postawiłam na doświadczenia osób i portrety emocji. Byłam sama z osobą bohaterską w studio, co dawało sporo swobody w wypowiedzi i zbudowało atmosferę intymności. Studio było białe, zaś osoby bohaterskie ubrane były na czarno. Sama starałam się być natomiast przezroczysta.

„Polski Film o Aborcji” Pameli Porwen jest asumptem do rozmów o kondycji Państwa Polskiego w kwestii przerywania ciąży. Przypomina, że „piekło kobiet i nie tylko kobiet” nadal trwa i konieczna jest zmiana prawa, na którą czekamy dziesięciolecia. Artystka formuje kolejną kulę śnieżną i rzuca ją widzom, otwierając ich na kolejne perspektywy, nie tylko te z filmu. Aborcja była, jest i będzie. A kiedy ktoś jej potrzebuje, wskazuje również jak może ją zrobić. 

W filmie wystąpiła Justyna Wydrzyńska z Aborcyjnego Dream Teamu, Nastya Podorozhnya z organizacji ukraińskiej Martynka, Joanna Parniewska, Anna Ratajczak, Katarzyna Bierzanowska z Fundacji Pełnoprawna w towarzystwie pieska Grzesia oraz osoba niebinarna Wiktor Dynarski. Pomocy w konsultacji z zakresu transpłciowości udzieliła Julia Kata.

O dacie premiery będziemy informować na bieżąco.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?