Nowy raport Rady Europy nt. zdrowia oraz dostępu do opieki zdrowotnej dla osób LGBT+ w Europie
Najnowszy raport Rady Europy „Right to the Highest Attainable Standard of Health and Access to Healthcare for LGBTI People in Europe”. Raport podkreśla, że osoby LGBT+ często spotykają się z różnymi barierami w dostępie do opieki zdrowotnej, wynikającymi z dyskryminacji, stygmatyzacji i braku odpowiednich przepisów oraz standardów w systemach zdrowotnych wielu krajów europejskich.
Czego dotyczy raport?
Raport wskazuje, że osoby LGBT+ borykają się z wyższym ryzykiem problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia psychiczne, które wynikają głównie z uprzedzeń i marginalizacji społecznej. Analizuje również bariery na jakie natrafiają osoby LGBT+ w systemach opieki zdrowotnej. Dokument zawiera rekomendacje mające na celu zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej dla tej grupy społecznej.
Kluczowe problemy
Badania Europejskiej Agencji Praw Podstawowych wykazują, że 16% osób LGBT+ spotkało się z dyskryminacją w opiece zdrowotnej, a ten odsetek wzrasta do 34% wśród osób transpłciowych. Prawie połowa badanych (46%) boi się ujawnienia swojej tożsamości płciowej lub orientacji seksualnej personelowi medycznemu z obawy przed dyskryminacją. Pracownicy medyczni często mają ograniczoną wiedzę na temat specyficznych potrzeb zdrowotnych osób LGBT+, co wynika z braku odpowiednich szkoleń i programów edukacyjnych. Kolejnym problemem są przestarzałe przepisy, które nie dostosowują się do realiów współczesnych systemów zdrowotnych, a także brak dedykowanych programów zdrowotnych dla osób LGBT+.
Rekomendacje Rady Europy dla państw członkowskich
W odpowiedzi na te wyzwania Rada Europy przedstawia konkretne rekomendacje, które obejmują:
- wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla osób pracujących w służbie zdrowia, które mają zwiększyć ich świadomość i wrażliwość na potrzeby osób LGBT+,
- gromadzenie danych zdrowotnych, które uwzględniają orientację seksualną i tożsamość płciową,
- dostosowanie przepisów prawnych zgodnych z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia tak, aby osoby transpłciowe miały pełen dostęp do procedur medycznych dostosowanych do ich potrzeb.
Przeczytaj cały raport
Zobacz również
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.