Wesprzyj KPH

W październiku 2024 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany i przekazany do 5-dniowych konsultacji publicznych projekt ustawy nowelizującej Kodeks karny w zakresie dyskryminacji, przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści. KPH i inne organizacje pozarządowe złożyły uwagi do projektu. Jednak znowu nie zostały one uwzględnione.

Prace nad projektem ustawy

Nowelizacja Kodeksu karnego w obszarze dyskryminacji, przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści jest częścią umowy koalicyjnej, jednak niepokoi nas tryb pracy nad ustawą. Na początku roku można było odnieść wrażenie, że projekt jest traktowany priorytetowo, jednak pierwszy projekt nowelizacji, opublikowany w marcu 2024 roku, nie trafił do Sejmu, został wstrzymany na etapie prac rządowych. KPH nie dotarło do żadnych oficjalnych informacji o powodach wstrzymania jego dalszego procedowania.

Następnie projekt został opublikowany w październiku 2024 roku (patrz: Brak tożsamości płciowej w październikowym projekcie nowelizacji Kodeksu karnego – KPH składa uwagi), ale w wersji różniącej się od pierwotnej, a na konsultacje publiczne wyznaczono jedynie 5 dni. Jest zdecydowanie niewystarczający czas na przygotowanie stanowiska, dlatego tym bardziej należy doceniać zaangażowanie organizacji, których uwagi ostatecznie i tak nie zostały uwzględnione.

Nasze obawy budzi sposób pracy nad tą ustawą. Szczególnie niepokoi nas pominięcie tożsamości płciowej w drugim przedstawionym projekcie. Wydaje się, że może to być skutek cynicznego wykorzystania praw osób LGBT+ w politycznych zagrywkach, czemu KPH się sprzeciwia.

Potrzebna ochrona prawna dla osób LGBT+

Nie mamy wątpliwości, że nowelizacja Kodeksu karnego w tym zakresie jest potrzebna.

  • Polska powinna efektywnie przeciwstawiać się przestępstwom i mowie nienawiści, osobom LGBT+ należy w końcu zapewnić minimalną ochronę prawnokarną, 
  • organy ścigania powinny móc efektywnie ścigać przestępstwa motywowane homofobicznie i transfobicznie, 
  • wprowadzenie takich przepisów nie tylko zabezpieczy osoby LGBT+, ale także pomoże w budowaniu wartościowej debaty publicznej o pozostałych zmianach prawnych dotyczących osób LGBT+

Mimo nieuwzględnienia uwag KPH nie zamierza rezygnować. Będziemy zabiegać na dalszym etapie prac legislacyjnych o uwzględnienie naszych postulatów i odpowiednią zmianę ustawy.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?