Niezależny ekspert ONZ oceni sytuację osób LGBT+ w Polsce. Organizacje przygotowały i przesłały swoje stanowisko oraz rekomendacje.
Graeme Reid, niezależny ekspert ONZ złoży Polsce oficjalną wizytę między 18 a 29 listopada. W tym czasie zbierze informacje o przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Następnie zostaną opracowane zalecenia dla polskiego rządu w tym obszarze. Organizacje pozarządowe przygotowały i przesłały ekspertowi swoje stanowisko i rekomendacje.
O wizycie
Podczas wizyty, Graeme Reid spotka się z przedstawicielami_kami administracji rządowej i organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz osobami aktywistycznymi, zaangażowanymi w ochronę praw człowieka osób LGBT+. Ekspert odwiedzi kilka miast: Warszawę, Kraków, Wrocław, Lublin i Poznań. Na podstawie zebranych informacji, zostaną opracowane rekomendacje, które pomogą rządowi jak najlepiej realizować przez Polskę międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka.
Stanowisko organizacji
Przed wizytą Eksperta NGOsy przygotowały i przesłały mu swoje stanowisko, zawierające kluczowe informacje dotyczące sytuacji osób LGBT+ w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
Stanowisko obejmuje szereg rekomendacji w kilku obszarach:
- opis sytuacji politycznej w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem rezultatów wyborów w październiku 2023,
- przemoc, mowa nienawiści i przestępstwa z nienawiści,
- sytuacja osób osadzonych,
- dyskryminacja w obszarze prawa do prywatności i życia rodzinnego, miejsca pracy, mieszkalnictwa, zdrowia, edukacji, sportu,
- uzgodnienie płci metrykalnej,
- prawa do azylu i sytuacji osób migranckich.
Poznaj treść stanowiska
Organizacje, które przygotowały i podpisały stanowisko: Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Tranzycja.pl, Grupa Nieustającej Pomocy, Niebinarność.pl, Queer Without Borders, Kuchnia Konfliktu i Stowarzyszenie MOVA, Fundacja Równość.org, Fundacja Trans-Fuzja.
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.