Wesprzyj KPH

Wróć

Raport o życiu społecznym osób LGBTA w Polsce – wyniki napawają niepokojem

Alarmująco wysoka skala przemocy, powszechne objawy depresji, niski poziom akceptacji ze strony rodziców. Z drugiej strony aktywny udział w wyborach parlamentarnych i silna potrzeba zawierania związków partnerskich. Kampania Przeciw Homofobii opublikowała właśnie raport „Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015 – 2016” stanowiący najważniejsze źródło informacji nt. życia osób LGBTA mieszkających w Polsce. Publikowany co pięć lat raport to inicjatywa trzech organizacji: KPH, Lambda Warszawa i Trans – Fuzja.

Raport Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015 – 2016” powstał na podstawie ankiety internetowej, którą wypełniło 10 tysięcy 704 osoby LGBTA, tj. lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i aseksualnych. Pytania składające się na ankietę dotyczyły obszarów życia istotnych dla osób LGBTA, a ich wyniki napawają niepokojem

Raport ilustrujący sytuację społeczną osób LGBTA żyjących w Polsce wskazuje na konieczność jak najszybszego wprowadzenia zmian w polskim prawodawstwie. W przeciwnym razie osoby LGBTA mieszkające w Polsce nie będą mogły liczyć na godne i bezpieczne życie – alarmuje prezes KPH, A. Chaber.

unnamed_10

Przemoc wobec osób LGBTA

Jak wynika z najnowszego raportu dotyczącego sytuacji społecznej lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i aseksualnych, blisko 70% osób LGBTA doświadczyło przemocy motywowanej uprzedzeniami w ciągu ostatnich dwóch lat. Najczęstszym rodzajem przemocy, która spotyka osoby LGBTA jest przemoc werbalna (63,72%), groźby (33,96%) oraz wandalizm i odmawianie (27,27%). Aż 14,11% badanych osób LGBTA doświadczyło przemocy seksualnej, a 12,84% fizycznej.

Kampania Przeciw Homofobii od lat postuluje wprowadzenie zmian w Kodeksie karnym, które pozwolą skutecznie przeciwdziałać przemocy motywowanej homo- i transfobią. Niepokojące wyniki naszego raportu wskazują, że zmiany te należy wprowadzić tu i teraz – stwierdza Magdalena Świder z KPH.

unnamed_9

Osoby LGBTA a policja

Mimo tego, że osoby LGBTA tak często doświadczają przemocy, liczba zgłoszeń dotyczących przestępstw z nienawiści jest bardzo niska. Wśród osób LGBTA, które doświadczyły przemocy motywowanej homo- lub transfobią mniej niż 4% zgłosiło ten fakt na policję.

unnamed_8

Niewykluczone, że powodem, dla którego osoby LGBTA decydują się nie zgłaszać spraw na policję, jest strach wynikający z konieczności poinformowania policjanta o swojej orientacji seksualnej. A ta, jak wynik z raportu, jest zazwyczaj ukrywana – 73,3% badanych ukrywa ją w szkole lub na uczelni, 71% w miejscu pracy, a 50% przed sąsiadami i najemcami.

unnamed_7

Akceptacja ze strony rodziców

W walce o własne prawa nie pomaga brak akceptacji w rodzinie. Lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i aseksualne są w pełni akceptowane jedynie przez 25% matek i 12% ojców.

unnamed_6

Depresja i myśli samobójcze

Duże ryzyko doświadczenia przemocy, obawy przed ujawnieniem własnej orientacji seksualnej i niska akceptacja ze strony rodziców, wydaje się mieć bezpośredni wpływ na odsetek osób LGBTA zmagających się z depresją. Wśród lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i aseksualnych aż 28,4% cierpi na depresję, podczas gdy dla ogółu społeczeństwa odsetek ten wynosi 5%.

unnamed_4

Sytuacja wygląda szczególnie niepokojąco jeżeli chodzi o młodzież LGBTA. Wśród młodych osób o orientacji homo-, bi- i aseksualnych oraz transpłciowych aż 49,6% ma objawy depresji, a 69,4% myśli samobójcze.

unnamed_5

Związki partnerskie i małżeństwa osób transpłciowych

Trudne warunki życia związane z przemocą i brakiem akceptacji ze strony rodziny zdają się nie mieć wpływu na gotowość zawarcia związku partnerskiego przez osoby LGBTA. Co więcej, liczba osób LGBTA zainteresowanych sformalizowaniem związku wzrosła w stosunku do poprzedniego raportu i obecnie wynosi aż 87,2%. W latach 2010 – 2011 było to 75%.

Dane z raportu świadczą o jednym – władza słuchająca potrzeb swoich obywateli i obywatelek wprowadziłaby związki partnerskie możliwie jak najszybciej – mówi prezes KPH, A.Chaber.

unnamed_3

Zgodnie z wynikami opublikowanymi w raporcie „Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2010 – 2011”, aż 61,76% osób transpłciowych chciałoby pozostać w związku małżeńskim w czasie składania wniosku w sądzie o prawną korektę płci. Obecnie nie jest to możliwe.

unnamed_2

Wybory parlamentarne

O tym, że władza powinna zwracać uwagę na postulaty dotyczące życia osób LGBTA, świadczy to jak wiele lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i aseksualnych bierze udział w wyborach. W przypadku osób LGBTA frekwencja wynosi 80,4%, podczas gdy dla ogółu społeczeństwa to jedyne 50,92%.

To ważna informacja, której nie sposób zignorować. Rozważny polityk, który planuje startować w najbliższych wyborach, powinien mieć to na uwadze tworząc swój program wyborczy – podsumowuje wyniki prezes KPH

unnamed_1

Pobierz raport

Raport „Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015 – 2016” można pobrać bezpłatnie TUTAJ.

Redakcja: Magdalena Świder, dr Mikołaj Winiewski

Autorzy  i autorki (alfabetycznie): Marta Abramowicz, Dominika Bulska, Paulina Górska, Kinga Kryszk, Jacek Mazurczak, Marta Rawłuszko, Wiktor Soral, dr Anna Strzałkowska, Magdalena Świder, dr Mikołaj Winiewski.

Konsultacje: dr Anna Kłonkowska

Wydawca: Kampania Przeciw Homofobii

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?