Pierwsze w Warszawie mieszkanie interwencyjne dla bezdomnych osób LGBT+
Organizacje społeczne otworzyły pierwsze w Warszawie mieszkanie interwencyjne dla młodych osób LGBT w kryzysie bezdomności. Mieszkanie działa i ma już pierwszych lokatorów – informują Fundacja po DRUGIE, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa i My, Rodzice.
Najczęstszymi przyczynami, z powodu których młode Europejki i Europejczycy LGBT tracą dach nad głową, są: konflikty rodzinne, brak wsparcia instytucjonalnego i bieda. W związku z brakiem systemowych narzędzi kierujących ofertę schronienia dla osób LGBT znajdujących się w kryzysie bezdomności, które nasiliło się w okresie pandemii COVID-19, cztery organizacje – Fundacja po DRUGIE, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa i My, Rodzice – otworzyły pierwsze w Warszawie mieszkanie interwencyjne dla młodych osób LGBT w kryzysie bezdomności.
Bywa, że młody człowiek po coming oucie traci wszelkie wsparcie ze strony najbliższych. Staje się wrogiem, balastem, wstydem. Zostaje wyrzucony z domu na ulicę bez środków do życia. Jego edukacja jest przerwana. Zostaje zepchnięty na margines. Nasze działania zmierzają do bezpośredniej pomocy młodym osobom ze społeczności LGBT dotkniętym w taki sposób kryzysem bezdomności – zapewnieniu absolutnie podstawowej potrzeby poczucia bezpieczeństwa oraz usamodzielnienia się – wyjaśnia Ewa Miastkowska ze stowarzyszenia My, Rodzice.
Coraz więcej młodych traci dach nad głową
Przed pandemią z Fundacją po DRUGIE miesięcznie kontaktowały się 1 – 2 młode osoby w kryzysie bezdomności. W czasie pandemii ta liczba wzrosła do 3 – 4 osób tygodniowo. I choć w Polsce brakuje oficjalnych danych dot. problemu bezdomności wśród osób LGBT, to liczne zgłoszenia do stowarzyszeń Kampania Przeciw Homofobii i Lambda Warszawa wskazują, że problem jest poważny i wymaga natychmiastowej reakcji, bo systemowych rozwiązań brakuje.
Przez prawie dwa lata prowadziliśmy Hostel Interwencyjny dla osób LGBT+, z którego pomocy skorzystało ponad 70 osób. Trafiały do nas osoby, które niespodziewanie traciły dach nad głową tylko z powodu swojej orientacji psychoseksualnej lub tożsamości płciowej. Często, były to osoby które doświadczały przemocy ze strony najbliższych. Były to też osoby, które czasem za cały majątek miały reklamówkę własnych rzeczy – mówi Krzysztof Kliszczyński ze stowarzyszenia Lambda Warszawa i dodaje – Mieszkanie, które udostępnimy będzie nie tylko przywracało osobom, które z niego skorzystają możliwość zwykłego funkcjonowania, ale też przywracało coś bardzo podstawowego – godność ludzką.
W ostatnim tygodniu lutego warszawski Ratusz ogłosił konkurs na prowadzenie hostelu interwencyjnego dla bezdomnych osób LGBT. To początek wdrażania zainicjowanej przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza Warszawskiej Deklaracji LGBT+, której powstanie hostelu było jednym z punktów. Mieszkanie interwencyjne otwarte przez organizacje stanowi uzupełnienie miejskiej inicjatywy, która jest Warszawie tak bardzo potrzebna.
Kompleksowe wsparcie
Celem istnienia mieszkania interwencyjnego jest stworzenie odpowiednich warunków do prawidłowego przebiegu procesu readaptacji społecznej. W tym konkretnym lokalu mogą mieszkać jednocześnie 3 osoby ze społeczności LGBT w wieku między 18 a 29 lat. Maksymalny czas pobytu to 12 miesięcy z możliwością przedłużenia, jeżeli sytuacja będzie tego wymagać.
To istotne, żeby osoby korzystające z mieszkania interwencyjnego były w zbliżonym wieku i z jednej społeczności. Dzięki temu ryzyko doświadczenia homo- lub transfobicznej przemocy ze strony np. współlokatorów diametralnie spada w porównaniu ze schroniskami, którym brakuje systemowych narzędzi, by stworzyć bezpieczną przestrzeń dla osób LGBT – tłumaczy Mirosława Makuchowska z KPH.
Lokatorki i lokatorzy mieszkania interwencyjnego otrzymają niezbędną dla pokonania kryzysu bezdomności pomoc, która pozwoli im uregulować swoją sytuację mieszkaniową i znaleźć pracę. Podopiecznym zapewnione zostanie indywidualne wsparcie opiekuna/ki, specjalistyczna pomoc (psychologiczna, prawna, terapetyczna z zakresu uzależnień), doradztwo zawodowe oraz program aktywizujący kształtujący kompetencje społeczne (m.in. warsztaty, wyjazdy etc). Stowarzyszenie My, Rodzice zrzeszające matki i ojców osób LGBT udzielać będzie lokatorkom i lokatorom mieszkania wsparcia emocjonalnego.
Sytuacja każdej osoby, która nie ma gdzie mieszkać, bez względu na przyczynę, jest dramatem. Zależy nam, by każdy młody człowiek, który się do nas zgłosi, otrzymał pomoc oraz wsparcie w pokonaniu kryzysu. Kluczowe jest, by każdy był u nas bezpieczny i odnalazł przestrzeń dla siebie – deklaruje Agnieszka Sikora z Fundacji po DRUGIE.
Jak się zgłosić?
Lokalizacja mieszkania interwencyjnego nie jest publiczna, podobnie jak wszystkich innych mieszkań kierowanych do osób w kryzysie bezdomności. Ma to zapewnić jego mieszkankom i mieszkańcom prywatność i bezpieczeństwo. Młode osoby LGBT w kryzysie bezdomności mogą skontaktować się z opiekunami/kami mieszkania mailowo: fundacja@podrugie.pl lub telefonicznie: 22 628 52 22 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–21:00). Szczegółowe informacje nt. mieszkanie dostępne na stronie www.podrugie.pl
Mieszkanie jest finansowane ze środków organizacji: Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, My, Rodzice i Fundacja po DRUGIE.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.