Książka „Zmieńcie mnie! Konwersja po polsku” pod matronatem KPH
Właśnie na rynek weszła książka autorstwa Milo Migacz pt. „Zmieńcie mnie! Konwersja po polsku” opisująca prowadzone współcześnie pseudoterapie mające na celu zmianę orientacji seksualnej osób pacjenckich. KPH objęło matronat nad publikacją.
W trakcie prac nad reportażem Milo udało się dotrzeć do osób, które jeszcze nigdy nie wypowiadały się w mediach oraz ujawnić nadużycia mające miejsce w ramach grup konwersyjnych, jak i w niektórych gabinetach terapeutycznych. Jednym z najważniejszych poruszanych tematów jest przemoc seksualna, doświadczana przez osoby uczestniczące w podobnych tego typu pseudoterapiach. Książka opisuje sposób działania organizacji konwersyjnych. Stara się też wytłumaczyć przyczyny, dla których powstały, oraz motywy osób, które decydują się do nich dołączyć.
„W grupie Maćka zmianę orientacji seksualnej próbowano uzyskać przez przytulanie. W organizacji, do której należał Tomasz, większą rolę pełniła psychoterapia, ale ważne było też granie w piłkę nożną. Kamilę homoseksualności próbowała oduczyć dyplomowana lekarka podczas kilkumiesięcznego pobytu w klinice. Natalia dowiedziała się od psychiatry, że wcale nie ma depresji, musi po prostu przestać być lesbijką.
Próby zmiany orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej osób LGBT+ nie są w Polsce zjawiskiem marginalnym. Z braku odpowiednich przepisów możliwe jest prowadzenie ich otwarcie, w ramach organizacji pożytku publicznego czy państwowego szpitala. Prowadzi to do sytuacji, w której praktyki konwersyjne nadal są popularne, a polskim towarzystwom naukowym brakuje narzędzi do walki z nimi.”
Zachęcamy do zakupu książki.
Milo Migacz – mgr psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego i osoba z zamiłowaniem do pisania, rozwijanym m.in. dzięki kursowi reportażu Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz pracowni książki zaangażowanej społecznie wydawnictwa Biuro Literackie. Od 2023 r. mieszka w Brukseli z partnerką i kotem.
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.