III Festiwal Teatru na Faktach „Rzeczy zbędne” pod matronatem KPH
W dniach 20–23 czerwca 2024 roku w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się III Festiwal Teatru na Faktach pod hasłem „Rzeczy zbędne”. Tegoroczna edycja festiwalu to ponad 20 wydarzeń, w tym spektakle, czytania performatywne, dyskusje, spotkania oraz warsztaty. KPH objęło matronat nad wydarzeniem.
Hasło „Rzeczy zbędne” odnosi się do przedmiotów, wartości i idei, które mogą być postrzegane jako zbędne w ekstremalnych sytuacjach życiowych. Przykładem jest plecak uciekinierki z Mariupola, w którym najcenniejszymi rzeczami są jabłko i stary batonik, a nie książki czy pamiątki. Festiwal porusza tematy wolności, człowieczeństwa, pokoju oraz osobistych wyborów i wartości, które dla jednych są niezbywalne, a dla innych zbędne.
Zobacz zwiastun
Festiwal zaprezentuje premiery spektakli dokumentalnych oraz najnowsze realizacje Teatru na Faktach z Wrocławia, a także produkcje gościnne, m.in. z Charkowa i Białorusi. Każde przedstawienie i czytanie performatywne odnosi się do prawdziwych bohaterów i zdarzeń. W programie znajdą się m.in. spektakle dotyczące migracji, uwięzienia, pracy bez końca, wykluczenia i mniejszości. Pokazom będą towarzyszyć dyskusje z bohaterami i bohaterkami spektakli, osobami eksperckimi i aktywistycznymi. Możliwość rozmowy stanowi dopełnienie spektaklu i pozwala na zwerbalizowanie problemu oraz zadanie pytań u źródła. W programie m.in. dyskusja o społeczności LGBT+ poszukującej wiary, kościele i wykluczeniu z kościoła.
Festiwal będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a wybrane wydarzenia zostaną przystosowane dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku.
W ramach festiwalu odbędzie się również II edycja konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne. Jury wyłoni osobęzwycięską, której tekst zostanie wystawiony na scenie Instytutu Grotowskiego w przyszłym sezonie.
Poznaj szczegółowy program wydarzenia
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.