Wesprzyj KPH

Kampania Przeciw Homofobii, wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi (m.in. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Tolerado, Lambda Warszawa i Fundacja Transfuzja) wzięła udział w konsultacjach nt. związków partnerskich. Spotkanie zorganizowane przez polityków partii Nowoczesna odbyło się w sejmie 13 stycznia. Na spotkaniu rozmawiano m.in. o działaniach Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich.

Relacja ze spotkania przygotowana przez PAP:

Nowoczesna chce dyskusji nt. uregulowań związków partnerskich

Należy wrócić do dyskusji na temat uregulowań prawnych zmierzających do legalizacji związków partnerskich w Polsce – mówili dziś w Sejmie przedstawiciele organizacji pozarządowych podczas konsultacji społecznych zorganizowanych przez klub Nowoczesna.

W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń walczących na rzecz osób LGBT.

Wiceprzewodnicząca klubu Nowoczesna Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że sprawa związków partnerskich była poruszania przez Nowoczesną jeszcze w kampanii wyborczej. – Ten temat jest dla nas bardzo ważny. Będą kolejne spotkania w tej sprawie – powiedziała.

Z kolei posłanka niezrzeszona poprzedniej kadencji Sejmu – w przeszłości związana m.in. z Ruchem Palikota i Zielonymi – Anna Grodzka uważa, że dobrym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze zgłoszenie projektu ustawy do Sejmu. – To jest bardzo ważne dla całego ruchu LGBT. Nie może być tak, że debata publiczna na temat praw tych osób wygaśnie – powiedziała Grodzka.

Przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii (KPH) przypomnieli, że w poprzedniej kadencji Sejm nie wprowadził do porządku obrad lub odrzucił kilka projektów o związkach partnerskich, które można byłoby złożyć ponownie. Propozycje Ruchu Palikota, SLD oraz PO przewidywały m.in. możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym; nie pozwalał na adopcję dzieci.

Prawnik z KPH Paweł Knut zwrócił uwagę, że wprowadzenie do polskiego systemu prawnego uregulowań dotyczących osób nieheteroseksualnych może być możliwe także dzięki orzeczeniom Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Jak podkreślił, aby skierować skargę do ETPCz niezbędne jest wyczerpanie pełnej drogi sądowej w Polsce. Trybunał może wydać orzeczenie, które będzie zobowiązywało Polskę do uregulowania związków partnerskich – dodał.

Choć polskie prawo nie uznaje małżeństw jednopłciowych, polscy obywatele mogą zawierać je za granicą – z obywatelami krajów, w których jest to możliwe.

(dp)

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?