Wesprzyj KPH

Nie dla cenzury na uczelniach wyższych!

W imieniu Kampanii Przeciw Homofobii, ogólnopolskiej organizacji działającej na rzecz równouprawnienia osób LGBT (lesbijek, gejów, osoby biseksualnych i transpłciowych) wyrażamy zaniepokojenie stanowiskiem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina, który w dniu 17 listopada br. zapowiedział usunięcie z rankingów czasopism naukowych „jakichś studiów gejowskich lub lesbijskich”.

Działalność akademicka badająca i poddająca krytycznej analizie kwestie związane z różnymi grupami społecznymi, w tym osobami LGBT, ma donośne znaczenie w budowaniu otwartego i opartego na dialogu społeczeństwa. Dorobek licznych naukowców i naukowczyń badających i opisujących m.in. mechanizmy dyskryminacji czy kształtowanie postaw społecznych stanowi nieoceniony wkład w polską humanistykę. Studia gejowsko-lesbijskie, gender oraz queer są integralną częścią tej gałęzi nauki – bez nich nowoczesne, otwarte społeczeństwo nie może się rozwijać.

Dodatkową wartością obecności elementów tych studiów na uczelniach wyższych jest możliwość skonfrontowania się przez studentów i studentki ze stereotypami i uprzedzeniami dotyczącymi osób LGBT. Niejednokrotnie jest to jedyna okazja na zdobycie rzetelnej wiedzy na temat różnorodności naszego społeczeństwa. W programach nauczania brakuje tego typu treści, a działania antydyskryminacyjne są podejmowania w szkołach niezwykle rzadko.

Usunięcie z rankingu czasopism naukowych poruszających tematykę LGBT to nic innego jak cenzura, której efektem będzie nie tylko obniżenie jakości polskiej nauki, ale także zastraszenie pracowników naukowych zajmujących się tą tematyką. Swoboda zgłębiana dyscypliny w kierunkach innowacyjnych jest warunkiem rozwoju osobistego i poczucia bezpieczeństwa. Taka decyzja wpłynie również na studentów i studentki LGBT kształcących się na polskich uczelniach, którzy kierują się na studia dla poszerzenia horyzontów myślowych. Cenzurowanie pewnych obszarów nauki obniży ich poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, będzie sygnałem „przyzwolenia” przez władze na gorsze traktowanie osób LGBT przez społeczność uczelni.

W związku z powyższym zwracamy się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina o ustalenie kryteriów oceny czasopism naukowych w sposób umożliwiający dalszy rozwój humanistyki w obszarze związanym z tożsamością osób LGBT i kwestiami różnorodności społecznej. Tylko takie kształcenie wyższe jest w stanie zrealizować swój nadrzędny cel, którym jest rozwijanie polskiej myśli naukowej i szkolnictwa wyższego.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?