Festiwal, jakiego jeszcze nie było
„Gazeta” opisuje zielonogórski festiwal „Tęczowa Góra” nazywając go wyjątkowym.
http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35161,7895143,Teczowa_Gora___festiwal__jakiego_jeszcze_nie_bylo.html
Tęczowa Góra – festiwal, jakiego jeszcze nie było
Łukasz Woźnicki 2010-05-17, ostatnia aktualizacja 2010-05-17 17:20:55.0
Kampania Przeciw Homofobii organizuje pierwszy Zielonogórski Festiwal Queer- Tęczowa Góra. – Będziemy rozmawiać o prawach mniejszości seksualnych. Przygotowujemy także występ Drag Queen – opowiadają organizatorzy
Queer to po angielsku dziwny albo niezwykły. W latach 90. zaczęto używać tego terminu do opisywania środowiska osób o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej. Obecnie queer to po prostu lesbijski, gejowski albo homoseksualny. I taka będzie Tęczowa Góra – pierwszy zielonogórski festiwal poświęcony mniejszościom seksualnym.
– Kampania Przeciw Homofobii działa tu od kilku miesięcy i od początku dostajemy sygnały z całego województwa, że podobnej imprezy brakuje. Podobne festiwale odbywają się dużych miastach Polski cyklicznie. Zielona Góra była do tej pory na uboczu. Nie było nikogo kto mógłby takie wydarzenie zorganizować. Wreszcie się udało. Chcemy pokazać, że tu jesteśmy i wzbudzić społeczną dyskusję na temat praw mniejszości seksualnych. – opowiada Katarzyna Bienias z zielonogórskiej KPH.
Pierwszy zielonogórski festiwal queer potrwa od 17 do 20 maja. Najważniejsze wydarzenia Tęczowej Góry zaplanowano w BWA. Tam przez trzy pierwsze dni będzie można zobaczyć najciekawsze filmy światowego queer. To filmy niedostępne w naszym kraju, pochodzą z łódzkiego festiwalu filmowego „A milion Different Loves”. Podejmują problematykę tożsamości, ciała i seksualności. Projekcje będą połączone z debatami na temat sytuacji społeczno-prawnej mniejszości seksualnych. – Pierwszego dnia będziemy rozmawiać o homofobii w mniejszych miastach, takich jak Zielona Góra. Chociaż osób queerowych jest tu bardzo dużo, homofobia cały czas jest wyraźnie odczuwana. O swoich doświadczeniach opowie Robert Biedroń z zarządu KPH, który także pochodzi z małego miasteczka- opowiada Katarzyna Bienias.
W programie imprezy znalazło się spotkanie poświęcone problemom psychologiczno-emocjonalnym gejów i lesbijek. Poprowadzi je Daniel Bąk, psychoterapeuta specjalizujący się w pomocy homoseksualistom. Będzie również możliwość porozmawiania z prawnikiem, który opowie o sytuacji prawnej mniejszości seksualnej w Polsce i innych krajach Europy. – Planujemy spotkanie dotyczące ustawy o związkach partnerskich lub innej formy regulacji prawnej rejestracji związków par jednopłciowych w Polsce. Przedstawimy raport przygotowany przez grupę inicjatywną ds. związków partnerskich, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób homo- i biseksualnych. Dokument mówi, jakich związków partnerskich oczekujemy. Zależy nam, aby w Polsce geje i lesbijki mogli mieć prawo do dziedziczenia po swoim partnerze, do uzyskania informacji o jego stanie zdrowia czy wspólnego rozliczania- dodaje Bienias.
Organizatorom udało się zaprosić do udziału w festiwalu dr Agnieszkę Opalińską, pełnomocniczkę marszałka lubuskiego ds. równości. Podczas spotkań będą także poruszać sprawę nierównego traktowania kobiet w polskim społeczeństwie. Oficjalną część Tęczowej Góry zakończy debata na temat wolontariatu w służbie tolerancji. – Zaprosiliśmy do wzięcia w nim udziału stowarzyszenia zajmujące się szerzeniem tolerancji – dodaje organizatorka.
Tęczowa Góra zakończy się 20 maja imprezą nawiązująca do światowego Dnia Różnorodności Kulturowej. Festiwal zwieńczy pierwszy w Zielonej Górze występ Drag Queen. Takie koncerty są jednym z najbarwniejszych elementów kultury gejowskiej. W klubie Słodko- Gorzka wystąpi Bursztynowa Diva Lady Dianne – mężczyzna, który strojem i makijażem upodabnia się do kobiety. – Dianne jest artystą parodystą, który wcieli się w rolę Edyty Górniak i na żywo zaśpiewa jej piosenki. W środowisku queer jest bardzo znany, nagrał nawet własną płytę. Podczas występów często zmienia stroje a jego koncerty są bardzo kolorowe – opowiada Katarzyna Bienias.
Szczegółowy program festiwalu jest na stronie internetowej: kph-zielona-gora.blogspot.com
Łukasz Woźnicki
Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl – www.gazeta.pl © Agora SA
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
19.12.2024
Nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści to troska o bezpieczeństwo wszystkich osób – podkreślają organizacje pozarządowe
-
18.12.2024
Konferencja prasowa: nowelizacja Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści – 19 grudnia, g. 9:30
-
17.12.2024
Rozczarowująca opinia Rzecznika Praw Obywatelskich o związkach partnerskich
-
13.12.2024
A miało być tak pięknie… Społeczność LGBT+ zawiedziona po roku rządów Tuska
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.