Wesprzyj KPH

Najsłynniejsza akcja KPH. Pomysł był prosty: sfotografować 30 par gejów i lesbijek i pokazać zdjęcia reszcie społeczeństwa. Jak? W galeriach, na billboardach, poprzez media. Po co? Żeby wszyscy wreszcie zobaczyli, że geje i lesbijki to zwykli ludzie.

Pomysł może prosty, ale wiele razy wtedy mieliśmy wrażenie, że porwaliśmy się z motyką na słońce. W 2003 roku o gejach i lesbijkach nie mówiło się wcale, a jeśli już, to w mediach pokazywano obrazki z parad z zachodniej Europy. Statystyczny Polak wiedział tyle, że gej to facet przebrany za kobietę, o lesbijkach nie wiedział nic, chyba że oglądał filmy porno.

Niech Nas Zobaczą to była pierwsza kampania społeczna w Polsce poruszająca kwestię gejów i lesbijek. Akcja ruszyła w marcu 2003 roku. Zdjęcia zostały pokazane na billboardach oraz w prestiżowych galeriach Warszawy, Krakowa, Gdańska i Śląska. Akcja była finansowana m.in. przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Ambasadę Niderlandów. Patronat objęła Pełnomocniczka ds. Równego Statustu Kobiet i Mężczyzn, Izabela Jaruga-Nowacka.

Polacy po raz pierwszy zobaczyli, że gej czy lesbijka może wyglądać jak ich sąsiad czy koleżanka z pracy. To wywołało burzę: codziennie w mediach przez trzy miesiące dyskutowano, pisano, mówiono o kampanii „Niech Nas Zobaczą”. Atakowano kampanię  i spontanicznie jej broniono.

Wiele osób do dziś mówi: – Ta akcja zmieniła moje życie.

Przypomnijmy, jak zapraszaliśmy wtedy Polaków na naszą wystawę:

Drogi Widzu!

Każdy z nas kiedyś marzył, żeby mieć czapkę niewidkę. Bywa przecież bardzo przydatna. Ale wyobraź sobie, że zakładasz ją i… nie możesz już zdjąć. Na zawsze stajesz się niewidoczny. Kiedy kobieta kocha kobietę albo kiedy mężczyzna kocha mężczyznę, ma ochotę zniknąć, zblaknąć, ukryć się. Zakłada więc czapkę niewidkę. To żadne czary. Wystarczy nauczyć się żyć po kryjomu. Po kilku latach można przywyknąć. Czasem na zawsze. Przedstawiamy Państwu osoby, które zdecydowały się te czapkę niewidkę zdjąć. Pójść na spacer, trzymając się za ręce, jak gdyby nigdy nic.

Zapraszamy wszystkich na stronę www.niechnaszobacza.queers.pl
„Niech Nas Zobaczą”.
Zdjęcia: Karolina Breguła
Koordynacja: Marta Abramowicz i Robert Biedroń.
Projekt został zrealizowany m.in. dzięki wsparciu finansowemu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ambasady Królestwa Niderlandów.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?